paź
18

Pawel Wakarecy i konkurs chopinowski

W jaki sposób japońscy melomani wymówią nazwisko Wakarecy, jeśli wygra on konkurs chopinowski?

Co tak fascynującego jest w tłumaczeniach, że zajmujemy się nimi każdego dnia? Pasja tworzenia, melodia języka, kulturowe fascynacje, często także podziw czytelników lub słuchaczy. Najlepsze tłumaczenia, nie tylko z języka japońskiego, mają w rzeczywistości wiele wspólnego z muzyką. Dlaczego? Bo w obu przypadkach najważniejszy jest talent!A skoro już o talentach mowa, to grzechem byłoby nie wspomnieć o polskim utalentowanym artyście, o którym wielu z nas ostatnio usłyszało po raz pierwszy. Właśnie trwa konkurs XVI międzynarodowy konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina a ponieważ rok 2010 przebiega pod hasłem Roku Chopinowskiego, jest on dla nas szczególnie ważny. Zapewne wielu Polaków oczekiwało z niecierpliwością sobotnich wyników kwalifikujących najlepszych pianistów do finału. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że najczęściej zadawane pytanie brzmiało: „Czy wśród najlepszych znajdzie się Polak?”. I jaka jest odpowiedź? – Tak, Paweł Wakarecy.

Paweł Wakarecy podczas Konkursu Chopinowskiego 2010Fot. Paweł Wakarecy podczas XVI międzynarodowegokonkursu pianistycznego im. Fryderyka Chopina.  Źródło:  http://konkurs.chopin.pl/pl/edition/xvi/participants/76_Pawel_Wakarecy

Pianista urodził się w 1987 roku w Toruniu. Jest laureatem polskich konkursów pianistycznych, m.in. w Szafarni i Koninie a także finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Na swoim koncie ma koncerty z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w Polsce i zagranicą – w Europie, Azji i Ameryce Środkowej. Niektóre jego wykonania można odsłuchać na stronie http://www.pawelwakarecy.mp3.wp.pl,  która jest prywatną stroną internetową muzyka. Co ciekawe – i nie bez znaczenia – Wakarecy kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń, tak jak bezapelacyjny zwycięzca XV konkursu chopinowskiego – Rafał Blechacz (drugiej nagrody wówczas nie przyznano). Oczywiście wszyscy trzymamy mocno kciuki za Wakarecego. W poniedziałek o godz. 20:00 zagra on Koncert f-moll op. 21. Wszystkich występów konkursowych można posłuchać na stronie: http://konkurs.chopin.pl/pl/edition/xvi/online/broadcasting

Póki co zamieniamy się w słuch i więcej nie będziemy nic tłumaczyć.

W jaki sposób japońscy melomani wymówią nazwisko Wakarecy, jeśli wygra on konkurs chopinowski?

Co tak fascynującego jest w tłumaczeniach, że zajmujemy się nimi każdego dnia?

Pasja tworzenia, melodia języka, kulturowe fascynacje, często także podziw czytelników lub słuchaczy. Najlepsze tłumaczenia, nie tylko z języka japońskiego, mają w rzeczywistości wiele wspólnego z muzyką. Dlaczego? Bo w obu przypadkach najważniejszy jest talent!

A skoro już o talentach mowa, to grzechem byłoby nie wspomnieć o polskim utalentowanym artyście, o którym wielu z nas ostatnio usłyszało po raz pierwszy. Właśnie trwa konkurs XVI międzynarodowy konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina a ponieważ rok 2010 przebiega pod hasłem Roku Chopinowskiego, jest on dla nas szczególnie ważny. Zapewne wielu Polaków oczekiwało z niecierpliwością sobotnich wyników kwalifikujących najlepszych pianistów do finału. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że najczęściej zadawane pytanie brzmiało: „Czy wśród najlepszych znajdzie się Polak?”. I jaka jest odpowiedź? – Tak, Paweł Wakarecy.

[wstawić zdjęcie]

Fot. Paweł Wakarecy podczas XVI międzynarodowego konkursu pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Źródło: http://konkurs.chopin.pl/pl/edition/xvi/participants/76_Pawel_Wakarecy

Pianista urodził się w 1987 roku w Toruniu. Jest laureatem polskich konkursów pianistycznych, m.in. w Szafarni i Koninie a także finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Na swoim koncie ma koncerty z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w Polsce i zagranicą – w Europie, Azji i Ameryce Środkowej. Niektóre jego wykonania można odsłuchać na stronie http://www.pawelwakarecy.mp3.wp.pl, która jest prywatną stroną internetową muzyka. Co ciekawe – i nie bez znaczenia – Wakarecy kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń, tak jak bezapelacyjny zwycięzca XV konkursu chopinowskiego – Rafał Blechacz (drugiej nagrody wówczas nie przyznano). Oczywiście wszyscy trzymamy mocno kciuki za Wakarecego. W poniedziałek o godz. 20:00 zagra on Koncert f-moll op. 21. Wszystkich występów konkursowych można posłuchać na stronie:

http://konkurs.chopin.pl/pl/edition/xvi/online/broadcasting

Póki co zamieniamy się w słuch i więcej nie będę nic tłumaczyć.

|