paź
21

Gorąca meksykańska czekolada

Kulinarne fascynacje zaczynam od słodkości – czekolady.
Kakaowiec pochodzi z Ameryki Łacińskiej choć dziś główne uprawiany jest w Afryce. Ojczyzną kakao i czekolady jednak na zawsze pozostanie Meksyk i ludy prekolumbijskie, które ceniły ten specyfik jak złoto.
Według azteckiej legendy bóg Quetzalcoatl był ogrodnikiem raju. Uprawiał tam cacahuaquahilt, drzewo, z którego nasion przygotowywano czekoladę – napój zarezerwowany dla bogaczy i kapłanów. Podawano ją zazwyczaj z chili, z wanilią lub innymi aromatycznymi przyprawami. Od wypicia takiego ciepłego napoju zaczynano każdy dzień. Majowie z kolei pili napój zimny i gorzki, zagęszczony mączką kukurydzianą i doprawiony chili. Wierzyli oni, że owoce kakaowca mają moc magiczną, a napój z nich przygotowywany symbolizuje krew, dlatego był on używany podczas ceremonii religijnych. Ziarna kakaowca ceniono od zawsze, z czasem nawet stały się walutą. Przywiezione do Hiszpanii przez Cortésa zyskały sobie także sławę afrodyzjaku, tak że kobiety pijały czekoladę po kryjomu.
Dzisiaj w Meksyku tradycje czekoladowe są podtrzymywane w mieście Oaxaca, leżącym na południu kraju. Słynie ono z prawdziwej „dzielnicy czekolady”, na która składają się liczne zakłady wytwarzające ten smakołyk.

To może teraz coś praktycznego…

Gorąca czekoladaziarno kakaowca

Czas przygotowania: 5 minut
Porcja: dla 6 osób
Składniki: 1 l mleka, 250 g rozdrobnionej czekolady (najlepiej meksykańskiej), 3/4 szklanki (180 ml) gęstej śmietanki na bitą śmietanę

Wymieszaj w średnim rondlu mleko i czekoladę. Podgrzewaj na małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia, aż czekolada się roztopi. Ubijaj śmietankę mikserem aż zgęstnieje. Rozlej czekoladę do szklanek. Udekoruj bitą śmietaną.

Wskazówka: Czekoladę meksykańską można zastąpić czekoladą gorzką i łyżeczką zmielonego cynamonu.

Źródło: Kuchnia meksykańska – podróże kulinarne, tradycje, smaki, potrawy. Wyd. New Media Concept Sp. o.o., Warszawa 2008, s. 20-22, 142.

<?php echo get_post_meta($post->ID, "Camera_Specs", true); ?>
|