paź
23

Tłumacze z Tłumacza

Kto to jest tłumacz, każdy wie. Z tego powodu, dość przewrotnie, postanowiłam zadać pytanie: „Co to jest tłumacz?”. Kto teraz zna odpowiedź?

Tłumacz to miasto obecnie położone na Ukrainie. W języku ukraińskim jego nazwa brzmi Тлумач. Ta niewielka miejscowość liczy około 8,5 tysiąca i jest stolicą regionu tłumackiego w obwodzie iwanofrankowskim. Znajduje się ono niedaleko polskiej wschodniej granicy i np. w okresie II Rzeczypospolitej należała do Polski, jako stolica powiatu stanisławowskiego.

miasto Tłumacz na Ukrainie

Tłumacz posiada wielowiekową historię wywodzącą się jeszcze z czasów średniowiecza. Parafię ufundował sam król Kazimierz Wielki a największe majątki ziemskie tzw. dobra tłumackie należały do rodziny Dolaisów, Dzieduszyckich, Ścibor-Rylskich czy Dołęga-Szczepańskich. Skąd zatem ta nietypowa nazwa miasta? Jak podawał hrabia Ewaryst Andrzej Kuropatnicki: „Za czasów dawniejszych z całą dzierżawą to miasto szło na zysk i pensye dla tłumaczów języków orientalnych w służbie Rzeczypospolitej zostających”.

Jak widać, zarówno pytając Kto? jak i Co? dochodzimy do tej samej odpowiedzi – osoby tłumacza. Trudnego, ale niebywale satysfakcjonującego zawodu świata. W ramach ciekawostek związanych z miastem w przeszłości opłacającym pensye tłumaczy, polecam jeszcze zerknąć na stronę: http://www.genealogia-rodowa.webpark.pl/, która przedstawia przeszłe i obecne losy rodzin wywodzących się z tego miasta.

Źródło: E.A. Kuropatnicki, Geografia albo dokładne opisanie Królestw Galicji i Lodomerii, Przemyśl 1786 oraz http://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82umacz_%28miasto%29.

|