lis
4

Nabita fajka i szklanka whisky

Pracując nad specjalistycznymi tłumaczeniami czasem potrzebujemy chwili relaksu. Jak odpocząć? Niektórzy proponują faje, fajki, fajeczki…

Jednym z rzemiosł, jakim trudnili się polscy „przedsiębiorcy” było fajczarstwo.  Wśród ich wyrobów można znaleźć prawdziwe dzieła sztuki. Choć fajki nie są produktem powszechnym doczekały się swojego muzeum. Najlepsze wyroby możemy oglądać w Muzeum Dzwonów i Fajek na Wieży Zegarowej w Przemyślu (http://muzeum.przemysl.pl).

fajkiProducentami fajek  są rodziny, których tradycje rzemieślnicze sięgają początków XIX wieku. Prawdziwy rozwój fajczarstwa nastąpił wraz z przybyciem do Przemyśla mistrza Wincentego Swobody. Tradycje rzemieślnicze były przekazywane z pokolenia na pokolenie i trwają do dziś.

Fajki są wykonywane z drzewa, porcelany, gliny oraz metalu. Najtańsze fajki produkuje się z gruszy. Można je nabyć  już za kilkanaście złotych.  Jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia i nie zadowoli prawdziwego konesera. Fajki z drzewa dębowego są produktami wyższej klasy o dużej wytrzymałości.

Po wybraniu odpowiedniej fajki powstaje pytanie: Czym popić? No bo jakże, papierosy palimy popijając kawą, a fajkę popijamy… whisky.

|