gru
1

Językowe problemy polskich pilotów

Jeden z najbardziej banalnych i popularnych sloganów, używanych chyba przez wszystkich nauczycieli i rodziców w komunikacji z dziećmi, brzmi mniej więcej tak: „Musisz uczyć się języków, bo to przepustka do kariery we współczesnym świecie!”. Myśl ta, pomimo swojej prostoty, jest trafna niczym strzała z kuszy Wilhelma Tella. Doskonale wiemy, że znajomość języków przydaje się praktycznie każdemu: od naukowca, przez biznesmena, lekarza czy aktora, na kierowcy czy pilocie skończywszy. Ten ostatni zawód to wręcz stereotypowy przykład tego, jak języki obce praktycznie wykorzystywane są w codziennej pracy. Nikt z nas nie wyobraża sobie chyba pilota, który nie może porozumieć się z wieżą kontrolną poza własnym krajem, prawda?

Okazuje się, że rzeczywistość  – jak to często bywa – potrafi zadać kłam naszym wyobrażeniom. Jak donosi „Rzeczpospolita” „Urząd Lotnictwa Cywilnego unieważnił 185 pilotom zaświadczenia o znajomości angielskiego. Bez nich od marca 2011 r. nie będą mogli latać za granicę”. Dla porządku dodajmy, że chodzi oczywiście o polskich pilotów. O całej sprawie już pisze się w kontekście potencjalnej afery – zachodzi bowiem prawdopodobieństwo, że zakwestionowanie zaświadczeń miało swój powód: jest nim podejrzenie o sfałszowanie egzaminów językowych. Nie trzeba dodawać, że w przypadku takiej pracy jak pilot samolotu pasażerskiego, doskonała znajomość języka angielskiego jest warunkiem sine qua non bezpiecznej pracy.

Moim zdaniem cała sprawa, o ile oskarżenia wobec pilotów okażą się prawdziwe, paradoksalnie może mieć zbawienne dla bezpieczeństwa pasażerów skutki. Z pewnością językowy warsztat pilotów zostanie teraz gruntownie zbadany. Pozostaje również mieć nadzieję, że historia ta nie odbije się bardzo negatywnie na prestiżu i dobrym wizerunku tego trudnego i wymagającego zawodu. Póki co zarówno pilotom, jak i liniom lotniczym, których sprawa dotyczy, może być porządnie wstyd. Oby tylko ujawnienie tych faktów było nauczką i przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa pasażerów.

Cały artykuł na ten temat można przeczytać pod adresem: http://www.rp.pl/artykul/15,571282-Czy-polscy-piloci-falszowali-egzaminy-.html

lotnictwo - bezpieczeństwo lotów ponad wszystko!

|