gru
30

Skomputeryzowane ubrania zrewolucjonizują sport?

Ostatnie dni grudnia są każdego roku czasem rankingów, podsumowań i przepowiedni. Publicyści, politycy czy naukowcy lubują się wtedy w ferowaniu mniej lub bardziej trafnych podsumowań czy proroctw. Najciekawszymi z nich wydają mi się zawsze informacje naukowe i technologiczne, gdyż to właśnie te dziedziny naszego życia są papierkiem lakmusowym cywilizacyjnego postępu.

Jednym z najbardziej interesujących według mnie rozwiązań, które w najbliższych kilkunastu miesiącach może zyskać sporą popularność, jest tzw. elastyczna elektronika i skomputeryzowane ubrania. Brzmi jak tanie science-fiction dla nastolatków? Niekoniecznie. Plany są poważne: firma Reebok podjęła właśnie współpracę z jednym z amerykańskich przedsiębiorstw zajmujących się tworzenie rozciągliwego krzemu. Założenie jest proste – wbudowana w ubrania moc obliczeniowa za pomocą sieci czujników ma m.in. monitorować stan zdrowia czy postęp w treningach sportowców.

Elastyczna, zminiaturyzowana i wydajna - supenowoczesna elektronika to już fakt, którego nie trzeba tłumaczyćWyobraźmy sobie profesjonalnego biegacza czy kolarza w takim stroju po treningu. Zanim uda się on do szatni i pod prysznic, wraz ze sztabem szkoleniowym przeanalizuje wszystkie, dokładnie zmierzone wskaźniki wydolności i wytrzymałości własnego organizmu (od serca po stawy). To co do tej pory możliwe jest raczej w warunkach laboratoryjnych i przy podłączeniu do specjalistycznej aparatury, będzie dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Co ważne, miniaturyzacja i elastyczność wbudowanych w ubrania mikroprocesorów nie spowoduje utraty mocy obliczeniowej, o co zadbają naukowcy z Cornell University i University of Illinois.

Czy ta innowacja zrewolucjonizuje świat sportu? Dowiemy się tego już wkrótce. Póki co informacja ta brzmi naprawdę ekscytująco. Więcej na ten temat m.in. na stronie Reeboka: http://corporate.reebok.com/en/news/MC10_Announcement.asp

|