sty
5

Medyczne sukcesy polskich naukowców

Gdyby chcieć ocenić stan polskiego rynku usług medycznych opierając się wyłącznie na opiniach przeciętnego pacjenta czekającego w kolejce w rejonowej przychodni, obraz ten nie byłby zanadto kolorowy. Niezrozumiałe dla społeczeństwa zawiłości w finansowaniu, długie terminy oczekiwania czy wreszcie brak dostępu do specjalistów – to tylko niektóre z bolączek „polskiego chorego”. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga, na szczęście, z roku na rok powiększa się o kolejne sukcesy związane z unowocześnianiem sprzętu medycznego, lepszą profilaktyką i zdrowotną edukacją społeczeństwa, czy wreszcie sukcesami naukowymi na polu szeroko pojętej medycyny.

Jak się okazuje lista tych ostatnich jest naprawdę długa i napawająca optymizmem. Bardzo ciekawe i kompleksowe podsumowanie najważniejszych medycznych wydarzeń 2010 r. przygotował portal Nauka w Polsce PAP. Znajdziemy tu m.in. sukcesu gliwickich onkologów, pierwszą w Polsce operację przeprowadzoną przez robota chirurgicznego czy telemedyczne sukcesy krakowskich naukowców. Pełne zestawienie można znaleźć pod tym adresem:  http://www.naukawpolsce.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=378867&data=&lang=PL&_CheckSum=687003308

A już za kilka dni kolejny wielki finał WOŚP, więc opieka zdrowotna w Polsce kolejny raz zyska nowoczesny sprzęt. Wracając zaś do medycznych wydarzeń roku pamiętajmy, że dzięki znakomitym lekarzom i naukowcom rodzima służba zdrowia powoli, ale systematycznie, zmierza ku profesjonalizacji. I choć nadal pewnie znajdować będziemy szereg powodów do narzekania, oby z roku na rok było ich po prostu coraz mniej.

O tym zaś, że polscy lekarze potrafią zdziałać cuda, świadczy godna przypomnienia historia prof. Marii Siemionow (absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu), która kilkanaście miesięcy temu w klinice w Clevland dokonała czwartego w historii medycyny pełnego przeszczepu twarzy. Kto nie zna tej historii, polecam.

|