sty
11

Innowacyjne rozwiązanie z MIT pomoże niepełnosprawnym

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że amerykańscy (choć oczywiście nie tylko, ale o nich wszakże będzie tu mowa) naukowcy – zwłaszcza Ci z najlepszych, najbardziej prestiżowych instytucji i uczelni – pracują nad skomplikowanymi, drogimi, często futurystycznymi projektami. Do wyobraźni masowego odbiorcy docierają najczęściej tak spektakularne historie, jak nowe projekty NASA czy upubliczniane po latach wynalazki projektowane dla wojska, znajdujące później zastosowanie w naszym codziennym życiu.

Przykład wdrożenia, które zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie, to dowód na to, że najciekawsze i najbardziej użyteczne wynalazki nie muszę mieć wcale kosmicznych budżetów, a „jedynie” genialny pomysł. Taka idea przyświecała właśnie naukowcom z Massachusetts Institute of Technology, którzy stworzyli innowacyjną koncepcję wózka inwalidzkiego nazwaną LFC (Leveraged Freedom Chair). To nowe rozwiązanie jest od 2008 roku testowane we wschodniej Afryce. Ażeby zrozumieć jego działanie, najlepiej po prostu zobaczyć jak to działa:

Dzięki zastosowaniu biegów i efektywnych lewarków służących napędzaniu wózka, można się dzięki niemu poruszać nawet w trudnym terenie (również pod górkę). Nie muszę zapewne dodawać, że, zwłaszcza w tzw. krajach rozwijających się, jest to cecha mogąca zupełnie odmienić życie niepełnosprawnych.

Trzy ciekawe animacje ukazujące sposób działania LFC możecie zobaczyć na stronie The Boston Globe: http://www.boston.com/news/graphics/03_07_10_drivetrain/

Więcej informacji o tym ciekawym wynalazku znaleźć można na oficjalnej stronie projektu: http://mlab.mit.edu/lfc/ Moim zdaniem naukowcom i projektantom tego rozwiązania należy się wielkie globalne słowo „Dziękujemy”.

|