sty
20

Król Szwecji jeździ polskim samochodem

Król Szwecji jeździ polskim samochodem! Nie, nie zwariowałem – ciężko w to uwierzyć ale to prawda… Powiem więcej: skandynawski monarcha również nie postradał zmysłów i nie przesiadł się do Poloneza. Jest on za to jednym z posiadaczy ekskluzywnego, produkowanego w Mielcu roadstera o nazwie Leopard. Cztery sekundy do setki, ponad czterysta koni pod maską i zawrotna cena – ponad 120 tysięcy euro. Czy warto? Na początek, jako przedsmak, zerknijcie na poniższe zdjęcie:

polski roadster Leopard
Autorskie dzieło inżyniera z Politechniki Warszawskiej, Zbysława Szwaja, to ręcznie wykonane dzieło, sprzedawane w zaledwie dwudziestu egzemplarzach rocznie. Nic więc dziwnego, że aby dołączyć do grona kierowców Leoparda, trzeba mieć zasobny portfel i sporo cierpliwości. Z punktu widzenia większości z nas ważne jest jednak moim zdaniem coś innego – oto bowiem po wielu, wielu latach polska motoryzacja wreszcie może mieć prawdziwy powód do dumy. Nawet jeśli komuś nie odpowiada charakterystyczna stylistyka automobilu, ten musi jednak przyznać, że osiągi samochodu i precyzja jego wykonania robią wrażenie. Najlepiej przekonać się o tym oglądając Leoparda w ruchu:

Malkontenci powiedzą zapewne, że to tylko wyjątek potwierdzający regułę, a rodzima myśl techniczna w zakresie konstruowania aut daleka jest od osiągnięć takich motoryzacyjnych gigantów jak Niemcy, Francja czy Japonia. To prawda, ale przykład Leoparda czy śmiałe projekty firmy Veno Automotive pokazują, że i Polacy mają ambicję pokazać światu, że na samochodach po prostu się znają.

Zresztą kto wie, czy gdyby nie polityczne zawirowania wokół znakomitego, prototypowego samochodu Syrena Sport, skonstruowanego pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, obecnie stan naszej motoryzacji nie wyglądałby zupełnie inaczej… Smutna historia tego pięknego auta nie powtórzyła się na szczęście w przypadku Leoparda. Jak duża była to strata? Sami popatrzcie i przeczytajcie

Syrena Sport
http://www.eioba.pl/a78721/syrena_sport_najpi_kniejszy_polski_samoch_d
http://moto.onet.pl/1597600,1,syrena-sport-stracona-szansa,artykul.html?node=10

A jako wisienka na torcie polecam film, przedstawiający polskie projekty motoryzacyjne, które nigdy nie trafiły do masowej produkcji (w tym Syrenę Sport).

|