sty
21

Tłumaczenie rozmów – telefoniczny gadżet czy też niemożliwe stało się możliwym?

Zdobycze najnowszej techniki w tłumaczeniach nie raz nas jeszcze zadziwią. Obecnie firma Google pracuje nad rozwojem aplikacji m.in. na platformę Android pozwalającej na tłumaczenie konwersacji z rozmówcą w czasie rzeczywistym.

Rozwiązanie to było prezentowane podczas targów Mobile World Congress 2010 w Barcelonie. Aplikacja jest połączeniem i udoskonaleniem dwóch narzędzi już wykorzystywanych m.in. w Androidzie, mianowicie Google Translate oraz systemu rozpoznawania głosu.

Jak to będzie działać? Oprogramowanie Google Translate automatycznie przetłumaczy konwersacje na wybrany język Tłumaczenia rozmów dzięki Google?a następnie tłumaczenie zostanie odtworzone głosowo. Oczywiście wystąpi pewne opóźnienie pomiędzy wypowiedzią rozmówcy a głosowym odtworzeniem jej tłumaczenia. Program musi bowiem „odsłuchać” wypowiedzi rozmówcy, następnie ją przetłumaczyć i odtworzyć. Cały proces ma być jednak na tyle szybki, aby dwaj rozmówcy mogli się w miarę sprawnie porozumieć. Na razie aplikacja jest w fazie testów i wspiera tłumaczenie w kombinacji językowej angielski – hiszpański.

Tłumaczenie rozmowy jest zdecydowanie trudniejsze niż tłumaczenie tekstu. Program tłumaczący rozmowę będzie musiał poradzić sobie z różnymi akcentami, barwą głosu, zakłóceniami czy niewyraźną wymową.

Polecam także ciekawy artykuł na ten temat w j. angielskim:
http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/personal_tech/article7017831.ece

|