lut
25

Grecka kuchnia jest naznaczona słońcem

W czym tkwi piękno kuchni greckiej? W jej prostocie! Aby wydobyć smakowite aromaty, Grecy gotują z pasją, niekoniecznie ściśle według receptury. Co możemy my – Polacy zaczerpnąć z tej południowoeuropejskiej, pysznej kuchni dla siebie? Proponuję zacząć od zup, gdyż ponoć jesteśmy narodem, który spożywa najwięcej zup na świecie.

Jeśli jeszcze nie jedliście zupy z kurczaka z cytryną, będziecie zaskoczeni niesamowitym smakiem, jaki stworzycie z tych banalnych składników. Wręcz nie do wytłumaczenia!

Zupa z kurczaka z jajkiem i cytryną

Czas gotowania: 2 godziny 15 minut
Porcja dla 6-8 osób
Składniki:
1,4 kg kurczaka
16 szklanek wody (4 l)
2 ziarnka czarnego pieprzu
1 średnia posiekana marchewka
1 średnia posiekana cebula
1 średnia posiekana łodyga selera naciowego
½ szklanki ryżu krótkoziarnistego (100 g)
2 jajka
¼ szklanki soku z cytryny (60 ml)

1. W dużym garnku umieść kurczaka, wodę, ziarna pieprzu, marchew, cebulę i seler naciowy, gotuj 2 godziny na wolnym ogniu pod przykryciem.
2. Wyjmij kurczaka z garnka, odłóż. Przecedź bulion i włóż na noc do lodówki. Zdejmij warstwę tłuszczu z zimnego wywaru. Będziesz potrzebować 9 szklanek bulionu (2 ¼  l).
3. Zagotuj wywar w garnku, dodaj ryż i na 15 minut zostaw na ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż ryż zmięknie. Dodaj sól i pieprz do smaku.
4. Tuż przed podaniem ubij jajka i sok z cytryny w średniej misce, aż się spienią. Stopniowo dolewaj 2 szklanki gorącego wywaru (500 ml). Następnie wlej mieszankę jajek, soku i wywaru do garnka z pozostałą częścią bulionu i ryżem. Podgrzej ale nie doprowadzaj do wrzenia.

Zupę dobrze jest podawać z kawałkami mięsa z kurczaka.

Przepis za: Kuchnia grecka – podróże kulinarne, tradycje, smaki, potrawy. Wyd. New Media Concept Sp. z o.o., Warszawa 2008, s. 71.

|