cze
14

Polska kuchnia na świecie

Kuchnia polska nie jest tak rozpoznawalna na świecie jak kuchnia włoska, francuska czy grecka. Jest jednak niezwykle charakterystyczna i cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno cudzoziemców, jak i rodowitych Polaków na stałe osiedlonych poza granicami kraju.

Ze względu na liczne podboje naszego kraju przed wiekami oraz fakt, iż niegdyś Polska stanowiła zlepek kultur wszelkiej maści, podstawę kuchni polskiej stanowią wpływy ukraińskie, litewskie, niemieckie, włoskie, francuskie czy żydowskie.
Dominuje w niej wieprzowina, kapusta, ziemniaki, a także wspaniałe wypieki.  Charakterystyczne dla kuchni polskiej są takie smaki jak: słony, solony lub lekko kiszony (do tej grupy zaliczamy kapustę, ogórki, zsiadłe mleko, kwaśną śmietanę), umiarkowanie ostry (musztarda, cebula, czosnek), korzenny i ziołowy (anyż, kminek, gałka muszkatołowa), a także kwaśno-słodki (uzyskiwany np. za pomocą jabłek czy żurawin).

Typowe dla kuchni polskiej są takie potrawy jak: bigos, kluski, pierogi (z mięsem, kapustą, grzybami, a także na słodko – z serem bądź owocami),  kapuśniak, flaczki,  zupy: grzybowa, ogórkowa, pomidorowa, szczawiowa – przygotowywana ze szczawiu i boczku, krupnik oraz wszelkiego typu chłodniki, zabielane kwaśną śmietaną.

Najczęściej podawanymi daniami mięsnymi są eskalopki z cielęciny, polędwiczki wołowe, karkówka, kotlet schabowy, żeberka w miodzie,  wątróbki drobiowe, a także dziczyzna – szczególnie zając, dzik i bażant.

Wiele polskich dań rybnych pochodzi z kuchni żydowskiej – śledzie marynowane w occie, śledzie w śmietanie, karp w galarecie czy pstrąg „po krakowsku” – gotowana ryba, podawana z sosem z klarowanego masła, cytryny i siekanych jajek na twardo.

Mówiąc o kuchni polskiej nie można pominąć charakterystycznych dla niej wypieków, takich jak: babka wielkanocna, chrust, ciasta nasączone miodem i imbirem, mazurek polewany lukrem czy makowiec  – ciasto drożdżowe posypane makiem. 

A oto przykłady na to, że kuchnia polska staje się coraz bardziej popularna za granicami naszego kraju:

Osteria BarbazzaOsteria Barbazza
Polska restauracja mieszcząca się w Rzymie, oferująca tradycyjne potrawy kuchni polskiej, takie jak: flaczki, pierogi, gołąbki, zrazy, naleśniki oraz kotlet schabowy. Potrawy przyrządzane są osobiście przez właścicielkę z produktów specjalnie sprowadzanych z Polski.  Restauracja cieszy się powodzeniem nie tylko wśród Polaków, przebywających na emigracji w Rzymie, ale rozsmakowali się w niej także rodowici Włosi, chcący zakosztować odrobiny kulinarnej „egzotyki” .

Restauracja Mazurka
Paryż już od 23 lat może poszczycić się restauracją, łączącą tradycyjna kuchnię polską z wykwintną francuską sztuką kulinarną. W restauracji spędzić można niezapomniane chwile przy akompaniamencie skrzypiec lub jednego z wielu zdobiących ściany instrumentów.
http://www.mazurka.fr/index-polonais.html

The Knaypa
The KnaypaZjeść po polsku dobrze chcecie, to w The Knaypa się najecie” – takie hasło króluje w polskiej restauracji, znajdującej się w Londynie. Restauracja łączy tradycję z nowoczesnością, serwując takie potrawy jak: tatar, żurek w chlebie czy ręcznie lepione pierogi.
http://www.theknaypa.co.uk/          

 

 

Pierogi Grill and DeliPierogi Grill & Deli
Restauracja położona na Florydzie zaraz przy słynnej plaży Clearwater  odwiedzana jest zarówno przez turystów, jak i miejscowych. Właściciel – Marek PIetryniak gwarantuje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno przedstawiciele świata biznesu, rodzice z dziećmi, jak i osoby chcące zorganizować przyjęcie okolicznościowe.
http://pierogigrill.vpweb.com/ 
    

Restauracja Polonez
Polskie restauracje docierają nawet w odległe zakątki świata, takie jak japońska Nagoya. W restauracji serwowane są między innymi takie potrawy jak: bigos, pierogi, placki ziemniaczane, gołąbki, śledź w oleju, tatar oraz bardziej wyrafinowane dania typu kaczka pieczona albo Tournedos a’la Madame Walewska. Również wystrój wnętrza nawiązuje do staropolskiej tradycji, obfitując w świece w soli oraz obrazy wysadzane bursztynami z pomorza.

Źródłó:  http://www.pieceofcake.pl/Gazetka/Kuchnia-polska-w-oczach-Europy-przyklad,
http://www.skyscanner.pl/wiadomosci/artykuly/2009/08/002813-polskie-smaki-za-granica.html

|