lip
20

ENH – „Festiwal wykraczający poza granice konwencjonalnego kina”

21 Lipca we Wrocławiu rusza 11 edycja Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty.

Festiwal ten uchodzi za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w centralnej Europie.
Miło nam poinformować, że biuro tłumaczeń Lingua Lab będzie miało przy tej okazji sporo ciekawej i stanowiącej nie lada wyzwanie pracy (m.in. podczas tłumaczeń z/na język japoński). A ponieważ ENH słynie ze znakomitej atmosfery, nie możemy się już doczekać.

Główną ideą tego filmowego święta jest prezentowanie niekonwencjonalnego kina autorskiego i promowanie wizjonerów sztuki filmowej, którzy w bezkompromisowy sposób mają odwagę opowiadać o rzeczach najważniejszych niepowtarzalnym językiem.Od wielu lat program festiwalu daje możliwość odkrywania nowych horyzontów, a wydarzenia mu towarzyszące – koncerty, spektakle i wystawy składają się na spójną propozycję artystyczną.

Również w tym roku twórcy festiwalu nie zawiodą naszych oczekiwań.W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znajdzie się 14 nowych, nie pokazywanych dotychczas w Polsce pozycji. O tytuł zwycięzcy walczyć będą między innymi „Code Blue” Urszuli Antoniak; pokazywany w Konkursie Głównym Berlinale debiut Pauli Markoitch; „Wieczność” Siaroja Kongsakula, a także dramat psychologiczny holenderki Nanouki Leopold „Ruchy Browna” oraz projekcje dwóch przedstawicieli kinematografii greckiej: „Attenberg” Athiny Rachel Tsangari i „Ojczyzna” Syllasa Tzoumerkasa.

Festiwal otworzy nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie „Rozstanie” Ashgara Farhadiego – portret irańskiego społeczeństwa oraz nagrodzony Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes „Pewnego razu w Anatolii” autorstwa Turka Nuri Bilge Ceglana.
Filmem zamykającym festiwal będzie najnowsze dzieło mistrza światowego kina Pedro
Almodoara „Skóra, w której żyję” – stanowiący rozważania na temat tożsamości w czasach fascynacji chirurgią plastyczną.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce zaprezentowane zostaną pełnometrażowe dokumenty, wśród których nie zabraknie także polskich debiutów.
W programie festiwalu znajdą się ponadto stałe sekcje, wśród nich Panorama – dzieła nagradzane na wielkich i małych festiwalach oraz Dokumenty i eseje, ukazujące autorskie wizje rzeczywistości.

Muzyczną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Nick Cave  wraz z zespołem Grinderman. Australijski band zagra dla festiwalowej publiczności w piątek, 29 lipca o godzinie 22.00 w ramach sceny T-Mobile Music. Wrocławski występ będzie jedynym występem ten grupy w Polsce.

A oto jak dyrektor festiwalu Roman Gutek prezentuje charakter wrocławskiego wydarzenia:

„Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach wybieramy – kierując się własnym gustem – te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wszędzie budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie”.

Zachęceni? My w stu procentach, polecamy!

Źródło: http://www.nowehoryzonty.pl/artykul.do?id=23

|