lip
15

Koniec chomika?

Polska Izba Książki wraz z kilkunastoma wydawnictwami złoży pozew zbiorowy przeciwko portalowi Chomikuj.pl, który naraża firmy na straty finansowe, a z drugiej strony daje internautom możliwość swobodnej wymiany plików, które często trudno zdobyć w inny sposób.

Po dwóch latach Polskiej Izbie Książki udało się namówić kilkanaście wydawnictw na złożenie pozwu sądowego przeciwko Chomikuj.pl – znanemu portalowi internetowemu udostępniającemu do ściągnięcia za drobną opłatą pliki muzyczne, filmy czy książki. Pozywające firmy nie będą domagać się odszkodowań za poniesione straty, a jedynie zakończenia działalności portalu w takiej formie, w jakiej działa obecnie. Piotr Hałasiewicz z Chomikuj.pl stwierdza, że portal niejednokrotnie dążył do rozmowy na temat korzystnego rozwiązania spornych kwestii – jak dotąd bez skutku.

Serwis Chomikuj.pl wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy internauci uważają, że jego działalność stanowi propagowanie bezkarnego piractwa. Jednak wiele osób tłumaczy, że Chomikuj.pl to wspaniała przechowalnia dziedzictwa kulturowego. Cóż, w tym przypadku racja może być po obu stronach.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12120901,Wydawnictwa_wytocza_proces_Chomikuj_pl___Chca_zakonczenia.html
Źródło grafiki http://www.polskiprogram.pl/?p=1781

|