lip
18

Czwarta żona Henryka VIII

Henryk VIII Tudor to postać sławna dziś przede wszystkim dzięki swoim sześciu ożenkom. Z pierwszą żoną się rozwiódł, drugą kazał ściąć na podstawie spreparowanych dowodów zdrady, trzecia zmarła przy porodzie. Ostatnio minęła 455 rocznica śmierci czwartej z nich – Anny Kliwijskiej. Jak wyglądało to specyficzne małżeństwo?

Henryk VIII Tudor zasłynął tym, że krwawo rozprawiał się ze swoimi wrogami. Dotyczyło to również małżonek. Z pierwszą żoną Katarzyną Aragońską rozwiódł się po długich i burzliwych perypetiach. Drugą – Annę Boleyn – kazał ściąć, oskarżając o zdradę, gdy ta nie dała mu upragnionego męskiego potomka. Kolejna Jane Seymour zmarła przy porodzie. Czwartą żoną została Anna Kliwijska. Było to małżeństwo tyleż ciekawe, co nieudane, a zawarte… przez portret.

Henryk VIII poszukując idealnej kandydatki na kolejną towarzyszkę życia, kazał namalować kilka portretów upatrzonych dam. Po namyśle wybrał pochodzącą z niemieckiego księstwa Annę Kliwijską, która urzekła go na wizerunku pędzla Hansa Holbeina. Nie bez znaczenia była potrzeba sojuszu Anglii z krajem protestanckim.

Henryk miał powitać Annę na angielskiej ziemi 3 stycznia 1540 roku, ale był zbyt podekscytowany aby zwlekać i zdecydował się na wcześniejsze poznanie. Jednak rozczarował się ogromnie – księżniczka nie przypominała swej podobizny z portretu. Miała ciemną cerę i prawdopodobnie dzioby po ospie. Zresztą sam Henryk też do pięknych już nie należał, stary, gruby i z cuchnącym wrzodem na nodze. Władca stwierdził, że przyszła małżonka mu się nie podoba.

Król nie mógł odesłać narzeczonej, ponieważ splamiłby jej honor, jednak nie potrafił znaleźć nic, co mogłoby anulować przyszły ożenek. Ślub odbył się 6 stycznia 1540 r., a małżeństwo nigdy nie zostało skonsumowane, co przekreśliło możliwość narodzin kolejnego dziedzica tronu. Anna nie mając najwyraźniej pojęcia o tym, czego się od niej oczekuje, stwierdzała: Gdy Król przychodzi do łoża, czule całuje mnie życząc mi ‘dobrej nocy’, rano również mnie całuje i żegna się ze mną. Czy to nie wystarczy?

Wkrótce Anglia przestała potrzebować sojuszu z Niemcami i Henryk mógł się pozbyć niechcianej małżonki. Miał już zresztą na oku kolejną kandydatkę – Katarzynę Howard. Anna została odesłana do Pałacu Richmond. Tam poinformowano ją o anulowaniu małżeństwa i nadaniu tytułu „Drogiej Królewskiej Siostry” oraz wielu posiadłości. Królowa nie stawiała oporu i mieszkała w Anglii do śmierci 16 lipca 1557 roku. Przeżyła nie tylko swego męża, ale i wszystkie jego żony.

Anna Kliwijska jest ważną postacią w wielu filmach i serialach o Henryku VIII i dynastii Tudorów. Jest również jedną z głównych bohaterek książki Phillipy Gregory Dwie królowe.

Pierwsze spotkanie Henryka VIII z Anną Kliwijską – fragment filmu „Sześć żon Henryka VIII”. W roli Henryka Keith Michell, Anny – Jenny Bos.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.anne-boleyn.com/?page_id=294
Źródło filmu:http://www.youtube.com/watch?v=bTv7v9eDX0Q

|