lip
31

Foie gras – bolesny delikates

Foie gras uznane jest za najwyższej klasy smakołyk kuchni francuskiej. Jest to też bardzo droga przyjemność. Jednak co istotniejsze – za jego produkcją stoi olbrzymie cierpienie drobiu.

Foie gras (to pojęcie tłumaczy się jako „stłuszczoną wątrobę”) to mus lub pasztet z gęsich bądź kaczych wątróbek stosowany przeważnie do smarowania pieczywa. Choć to rarytas kulinarny kuchni francuskiej, pomysł tuczenia kaczek i gęsi narodził się już w czasach starożytnych. Egipcjanie zaobserwowali, że ptaki wędrowne przed odlotem są wyjątkowo żarłoczne i gromadzą energię w postaci tłuszczu. Podroby z utuczonych ptaków okazały się wyborne w smaku, zaczęto celowo tuczyć ptaki figami, daktylami czy namoczonym chlebem. Dziś do tego celu stosuje się wynalazki techniczne – drób karmi się głównie kukurydzą za pomocą specjalnej metalowej rury, którą pokarm jest wprowadzany wprost do żołądka ptaka.

Wytwarzanie foie gras wiąże się z ogromnym bólem dla tysięcy ptaków. Przymusowe karmienie kaczek i gęsi odbywa się kilka razy dziennie, a rura ma od 20 do 30 centymetrów. W wyniku takich procesów wątroba „choruje” i staje się nawet dziesięć razy większa.

Choć tuczenie ptactwa metodą przymusowego wdrażania paszy jest zakazane w większości państw europejskich, w tym także w Polsce (u nas hoduje się „gęś owsianą” metodami ekologicznymi), w wielu krajach nadal traktuje się okrutnie kaczki i gęsi. Ptaki te są zamknięte w ciasnych klatkach i karmione przez metalowe rurki. Wszystko dla foie gras. Być może warto zastanowić się nad ich cierpieniem, zanim następnym razem pozwoli się sobie na ten drogi przysmak?

Źródło tekstu i grafiki: http://ulicaekologiczna.pl/zdrowe-jedzenie-odzywianie/foie-gras-czy-warte-swojej-ceny/

|