sie
24

Zabawa z palindromami

Palindromy to wyrazy (a nawet całe zdania!), które brzmią identycznie czytane od lewej do prawej oraz od prawej do lewej. Stanowią wyrafinowaną grę językową, uprawianą w prawie wszystkich językach.

Palindrom (od greckiego palindromeo tłumaczonego jako „biec z powrotem”) to wyrażenie, które brzmi tak samo niezależnie od tego, z jakiej strony je czytamy. Dawniej palindromy mogły mieć znaczenie magiczne, jednak dziś są przede wszystkim wyrafinowaną grą językową i – najczęściej – zabawnym żartem. Z jednej strony uderza ich doskonała symetria, a z drugiej bawi częsty absurd pojedynczych wyrażeń.

Palindromów w polszczyźnie można szukać wśród pojedynczych wyrazów (Anna, kajak, zaraz, zakaz), ale również w całych wyrażeniach. Obecnie najpłodniejszym twórcą polskich palindromów jest Tadeusz Morawski. Wydano siedem książek z jego autorskimi palindromami m. in.: „Zaradny dynda raz”, „Żartem dano nadmetraż” czy „Elf układał kufle”. Przykłady palindromów Tadeusza Morawskiego to: „może jeż łże jeżom”, „u Izydy żądze – zdąży Dyziu?”, „Ile Roman ładny dyndał na moreli?”, „ej, i po pracy car popije”, „i wabi wół ów i bawi”.

Oczywiście palindromy można układać również w innych językach – na przykład angielskim (devil lived – diabeł żył, race fast save car – pędź szybko, bezpieczny samochodzie), niemieckim (Ein Esel lese nie – osioł nie powinien czytać), czeskim (Drápe gepard?), rosyjskim (А роза упала на лапу Азора – róża upadła na łapę Azora) i wielu innych!

Oto prawdziwe wyzwanie dla miłośników języka!

Źródło tekstu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Palindrom#Polski
Źródło palindromów Tadeusza Morawskiego oraz grafiki: www.palindromy.pl
|