sie
25

Cenny fresk zniszczony przez konserwatorkę

Fresk XIX-wiecznego znanego hiszpańskiego malarza Eliasa Garcii Martineza został zdewastowany. Po próbie odrestaurowania przez konserwatorkę-amatorkę jest praktycznie nie do rozpoznania. A jednak tak zniszczony zabytek stał się nieoczekiwanie… atrakcją turystyczną!

Wspaniały XIX-wieczny fresk Ecce Homo znanego hiszpańskiego malarza Eliasa Garcii Martineza, znajdujący się w miejscowości Borja pod Saragossą został zniszczony po nieudolnej próbie odrestaurowania. Jak się okazało, konserwatorką-amatorką była pewna staruszka, która w dobrej wierze postanowiła odnowić obraz we własnym zakresie. Jednak skutki tej decyzji są opłakane – dzieło w ogóle nie przypomina pierwowzoru.

Dla historyków sztuki i konserwatorów to prawdziwy dramat. Wiele uniwersytetów już teraz zadeklarowało chęć rozpoczęcia prac nad przywróceniem freskowi dawnego wyglądu (pierwsi eksperci obejrzą obraz już w poniedziałek, aby dokonać niezbędnych badań, które zdecydują czy dzieło da się uratować). Z drugiej strony na forach internetowych trwa zbieranie podpisów przeciwko ingerencjom w tak „upiększony” fresk.

Pierwsze zdjęcie z lewej zrobiono dwa lata temu, środkowe – w lipcu, a to po prawej stronie – po nieudolnej konserwacji.

Co ciekawe, fresk stał się prawdziwą atrakcją turystyczną. Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Borja można spotkać długie kolejki. Mieszkańcy miasteczka tłumaczą, że ich miejscowość może sporo zyskać na tak nieoczekiwanym rozgłosie. 

Cóż… może warto wybrać się do Hiszpanii i obejrzeć to kontrowersyjne malowidło? Ostatecznie wakacje jeszcze trwają…

Źródło tekstu i grafiki: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title,Cenny-fresk-zniszczony-przez-staruszke-nowa-atrakcja-turystyczna-Hiszpanii,wid,14870553,wiadomosc.html oraz http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/kobieta-odrestaurowala-fresk-na-wlasna-reke-jezus-,1,5223932,wiadomosc.html

|