sie
31

Nobel dla Murakamiego?

Każdego roku firmy bukmacherskie przyjmują zakłady dotyczące werdyktu Szwedzkiej Akademii, przyznającej Nagrodę Nobla. Tym razem na prowadzenie zdecydowanie wysuwa się Haruki Murakami, zaś z polskich pisarzy Adam Zagajewski.

Corocznie firmy bukmacherskie przyjmują zakłady odnośnie werdyktu Szwedzkiej Akademii Nauk, która honoruje Nagrodą Nobla. Adam Zagajewski jest jednym z tegorocznych polskich faworytów (obok Olgi Tokarczuk czy Tadeusza Różewicza) domu bukmacherskiego Ladbrokers do tego wyróżnienia. Jak przewidują specjaliści, największe szanse na to wyróżnienie ma japoński pisarz Haruki Murakami (zdjęcie obok), autor takich powieści jak Przygoda z owcą czy Kafka nad morzem.

Dalej sytuują się: Mo Yan z Chin, holenderski prozaik Cees Nooteboom, albański pisarz Ismail Kadare oraz syryjski poeta Adonis. W dalszej kolejności na liście znajdują się nazwiska Philipa Rotha, Cormaca McCanthy’ego, Amosa Oza, Eduarda Mendozy, Umberto Eco, Joyce Carol Oates, a także Margaret Atwood. Z polskich autorów największe szanse ma Adam Zagajewski (umieszczony na dwudziestej drugiej pozycji listy).

Trudno wytłumaczyć, jak to się dzieje, ale faktem pozostaje, że sporządzone przez bukmacherów listy potencjalnych kandydatów do tego specjalnego wyróżnienia, okazują się często trafne. Zeszłoroczny laureat Nagrody Nobla, Thomas Transtroemer znalazł się na drugim miejscu na zeszłorocznej liście, z kolei Orhan Pamuk został celnie wytypowany w 2007 roku.

Czy książki naszych autorów są w stanie zdeklasować Murakamiego? Czy do kilku polskich laureatów Nagrody Nobla z dziedziny literatury dołączy ktoś jeszcze? Tego dowiemy się dopiero w październiku.

Źródło: http://ksiazki.wp.pl/tytul,Zagajewski-Tokarczuk-i-Rozewicz-z-szansa-na-Nobla,wid,19529,wiadomosc.html

Źródło grafiki: http://ksiazki.wp.pl/aid,20189,nazwisko,Haruki-Murakami,autor.html

|