wrz
1

Nogi Marksa i Engelsa na licytacji

Niecodzienną okazję wylicytowania rozmaitych gadżetów z dawnych krajów socjalistycznych będą mieli ci, którzy odwiedzą jutro Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Charytatywna akcja łączy się z zamknięciem wystawy fotograficznej „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma”.

Wystawa „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma” trwa od 22 czerwca bieżącego roku. Jeszcze jutro będzie można zobaczyć 170 czarno-białych fotografii, stanowiących świadectwo codziennego życia w Niemieckiej Republice Demokratycznej, która przeszła już do historii. Autorami zdjęć są współpracujący z niemiecką agencją Ostkreuz Sibylle Bergemann, Harald Hauswald, Ute Mahler, Werner Mahler i Maurice Weiss. Dzięki ich staraniom można obejrzeć długie kolejki do sklepów, sceny z baru robotniczego, potańcówki, pracę górników czy życie na wsi.

Ostatni dzień tej wspaniałej wystawy zostanie zwieńczony licytacją przedmiotów pochodzących z aranżacji wystawy. Będzie można nabyć przedmioty zaprojektowane przez Rafała Bartkowicza. styropianowe posągi przedstawiające ojców komunizmu autorstwa Jana Tutaja, flagi promocyjne wystawy oraz gadżety i pamiątki z krajów dawnego bloku wschodniego przekazane przez mieszkańców Krakowa (znaczki, książki, zegar „Slava”, aparaty fotograficzne „Werra 3” i „Smena”, pocztówki przedstawiające
rosyjskie miasta, slajdy z widokami Kijowa czy przeglądarkę do slajdów). Pieniądze z licytacji zostaną przekazane krakowskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, w którym obecnie znajduje się 430 psów i 140 kotów.

Jak
tłumaczy Joanna Hojda-Pepaś z Międzynarodowego Centrum Kultury, pomysł wziął się stąd, że wielu zwiedzających pytało, skąd pochodzą elementy aranżacji, jak powstały i co stanie się z nimi dalej.

Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Aukcja rozpocznie się w niedzielę 2.09 o godzinie 16.00. Warto wziąć w niej udział, aby przybliżyć (lub powspominać) minione czasy, a także wspomóc czworonożnych przyjaciół. Przedmioty na aukcję (gadżety produkcji enerdowskiej oraz innych krajów socjalistycznych) można przynosić do jutra do godziny 15.

Tym, którzy nie zdążą na wystawę, polecamy obejrzenie świetnego filmu o nietypowym powrocie do NRD – „Goodbye Lenin”. Oto zwiastun:Źródło:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title,Aukcja-gadzetow-z-krajow-ktorych-juz-nie-ma,wid,14887170,wiadomosc.html

Źródło filmu: http://www.youtube.com/watch?v=mIjSaHUKD5I

|