wrz
8

Pocałuj śpiącą królewnę

Spiesz się! Jeszcze tylko jutro można pocałować śpiącą królewnę zza wschodniej granicy. To nie bajka, tylko kontrowersyjny projekt ukraińskiego artysty Tarasa Połatajki.

To nie bajka świetnie znana z książek dla dzieci. Ukraiński artysta Taras Połatajka stworzył budzący wiele kontrowersji projekt. Sześć młodych, niezamężnych kobiet w wyznaczonych godzinach śpi w jednej z sal kijowskiego Muzeum Narodowego. Każdy mężczyzna, który w dowodzie osobistym nie ma adnotacji o zawarciu małżeństwa może podejść i pocałować w usta dowolną ze śpiących królewien.


Co ważne, przedtem całujący mężczyzna zobowiązuje się na piśmie, że jeśli wybrana panna zbudzi się pod wpływem pocałunku, weźmie z nią ślub. Jak tłumaczy Połatajka, śpiąca królewna ma być metaforą Ukrainy, wciąż czekającej na swego wymarzonego księcia. Mówi się nawet, że Ukraina to śpiąca królewna, która miewa koszmary.

Projekt trwa od ponad tygodnia, jednak jak dotąd żadna z królewien się nie przebudziła. Jednak nic straconego, jeszcze do jutra (9 września) można odwiedzić Kijów i tamtejsze Muzeum Narodowe, aby pocałować specyficzny „eksponat”. Kto wie – może i ta historia skończy się ślubem? Oby obudzona królewna i nieznany jej książę żyli długo i szczęśliwie! 

Źródło tekstu i grafiki: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/676840,Jestes-kawalerem-Mozesz-pocalowac-spiace-krolewny

|