wrz
13

Osobliwe ptasie zwyczaje

Różne są ceremonie pogrzebowe tak w świecie ludzkim jak i… zwierzęcym. Jak stwierdzili naukowcy z Kalifornii, niektóre z ptaków potrafią organizować bliskim sobie osobnikom coś w rodzaju pogrzebów. Można w tym przypadku mówić nawet o żałobie. Jak to możliwe?

Jak podaje angielski serwis, BBC Nature, kiedy modrowronki kalifornijskie występujące w Ameryce Północnej, napotykają martwego ptaka, zaczynają nawoływania innych osobników i jednocześnie zaprzestają poszukiwań jedzenia. Często gromadzą się wokół ciała nieżywego ptaka. Naukowcy twierdzą, że to zachowanie może mieć na celu ostrzeżenie innych osobników przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Badacze przeprowadzili szereg skomplikowanych eksperymentów
naukowych, polegających naumieszczeniu w miejskich ogródkach najróżniejszych przedmiotów, głównie kolorowych kawałków drewna. Do eksperymentu użyto również martwych bądź wypchanych modrowronek i sów, co miało symulować obecność naturalnych drapieżników. Swoje wnioski zamieścili w artykule na łamach magazynu „Animal Behaviour”. Ptaki reagowały obojętnością na drewniane przedmioty, jednak natrafiając na martwego osobnika, zaczynały wydawać alarmujące dźwięki, które docierały do innych ptaków, znajdujących się nawet w znacznej odległości. Następnie gromadziły się wokół nieżywego ptaka i wydawały kakofoniczne odgłosy, które miały przyciągnąć kolejne osobniki. Ptaki uczestniczące w takim wydarzeniu zaprzestawały poszukiwań pożywienia przynajmniej na jeden dzień.

Jak
tłumaczą badacze, modrowronki uważają informację o znalezieniu martwego osobnika za wart rozgłoszenia (podobnie jak przy obecności drapieżnika). Rozpowszechnienie takiej wieści pomaga uchronić inne ptaki.

Co ciekawe, również inne zwierzęta zdają się mieć świadomość śmierci, a nawet mogą opłakiwać zmarłe osobniki. Przykładowo żyrafy i słonie również zbierają się w pobliżu ciał zmarłych pobratymców. Zdumiewające ile ludzka i zwierzęca kultura mogą mieć punktów wspólnych!

Źródło tekstu i grafiki: http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,title,Ptaki-oplakuja-swoich-zmarlych,wid,14892493,wiadomosc.html?ticaid=1f29a

|