paź
11

Pokaż mi, jak mieszkasz…

„Pokaż mi, jak mieszkasz, a powiem ci kim jesteś” te słowa mogłyby z powodzeniem stanowić motto  wystawy „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów – miasto ogrodzeń”, poświęconej zmianom, jakie zaszły w ciągu ostatnich dwudziestu lat w architekturze mieszkalnej i tym samym w przestrzeni miasta. Warto wybrać się do Muzeum Narodowego w Krakowie, aby to zobaczyć.

Wystawa „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” to nawiązanie do „Wystawy architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem”, która miała miejsce w Krakowie w 1912 na terenach przylegających do Parku Jordana oraz Błoń. Przedstawiała ona w skali 1:1 modele domów rodziny rzemieślniczej, robotniczej, rolniczej, a także dworek podmiejski. Jedną z idei tamtej ekspozycji była prezentacja typologii modelowych budynków mieszkalnych.

Wystawa „Za-mieszkanie 2012” pokazuje obecny stan architektury na tle przemian po 1989 roku. Jednak to coś więcej niż swoisty katalog budowlany – jak w przypadku ekspozycji sprzed stu lat.  Twórcy nie tylko prezentują miejsca zamieszkania (kamienice w centrum miasta, zamknięte osiedla, blokowiska, mieszkania socjalne, domy na przedmieściach, podmiejskie rezydencje), ale również starają się
wytłumaczyć, jak budownictwo wpływa na współczesne problemy społeczne, przestrzenne oraz techniczne (grodzenie, rozlewanie się przedmieść). Wspaniałe uzupełnienie stanowi instalacja „Ogródek przydomowy” umieszczona na placu przed Gmachem Głównym Muzeum. Wystawę poprzedziły badania terenowe, wywiady z ekspertami oraz reportaże fotograficzne.

Czy na pewno każdy mieszkaniec Krakowa mógłby z przekonaniem stwierdzić, posługując się znanym
angielskim powiedzeniem: „Home, sweet home”? Przekonajcie się sami! Wystawę będzie można oglądać do 13 stycznia 2013.

A oto relacja z wernisażu tej wspaniałej wystawy:W biurze tłumaczeń Lingua Lab wiemy, jak wiele zależy od wysokiej jakości tłumaczenia – również w architekturze. Dlatego w pełni profesjonalnie przekładamy m. in. z zakresu budownictwa – wszystko po to, abyś mógł cieszyć się wymarzonym domem.

Źródło tekstu:
http://www.muzeum.krakow.pl/Wystawa.215.0.html?&cHash=aadeb72106106a43606831e3c0a5b3df&tx_ttnews%5BbackPid%5D=27&tx_ttnews%5Btt_news%5D=5135

Źródło filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=ECMgPrxFwLI
|