paź
20

Prace plastyczne Schulza w Muzeum Literatury

Największy zbiór prac plastycznych wybitnego polskiego pisarza (do niedawna uważanego za tłumacza Procesu Kafki) można podziwiać w stołecznym Muzeum Literatury w ramach wystawy „Bruno Schulz – Rzeczywistość przesunięta”.

W tym roku przypadają dwie rocznice wspaniałego polskiego pisarza i plastyka  – Brunona Schulza: 120. rocznica urodzin oraz 70. rocznica śmierci. W związku z tym stołeczne Muzeum Literatury przygotowało wyjątkową wystawę:  „Bruno Schulz. Rzeczywistość przesunięta”. Twórczość wybitnego artysty została ukazana w kontekście sztuki okresu międzywojennego. Takie ujęcie może otworzyć na nowe odczytanie utworów pisarza z Drohobycza.

Rysunki i grafiki Schulza zestawiono między innymi z pracami Goi Wojciecha Weissa, a także artystów
żydowskich (Menkes, Adler, Seidenbeutel).  Zaprezentowano także dokonania Tadeusza Kantora czy Władysława Hasiora, jako inspirujących się twórczością Schulza. Wystawie towarzyszą również autorskie projekcje multimedialne z wykorzystaniem fragmentów filmów z początku XX wieku, przygotowane przez Teatr Polskiego Radia.

Bruno Schulz to jeden z największych polskich prozaików. Jego opowiadania zebrane w książkach Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod klepsydrą fascynują kolejne pokolenia czytelników, krytyków literackich i rozmaitych twórców (opowiadania Schulza przenoszono na ekran, a także na deski teatru). Co ciekawe, do niedawna sądzono, że Schulz był również autorem przekładu Procesu Franza Kafki (tę powieść w rzeczywistości przetłumaczyła narzeczona Schulza, Józefina Szelińska).

Wystawa „Bruno Schulz –  Rzeczywistość przesunięta”
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20. Warszawa

Źródło tekstu i grafiki:
http://muzeumliteratury.pl/bruno-schulz/
|