lis
9

Nagroda Goncourtów dla tłumacza

Jerome Ferrari, francuski tłumacz, nauczyciel i pisarz otrzymał tegoroczną prestiżową Nagrodę Goncourtów za powieść Kazanie o upadku Rzymu – historii dwóch studentów, przejmujących podupadający bar na Korsyce.

Laureatem najbardziej prestiżowej francuskiej Nagrody Goncourtów został Jeromie Ferrari, pochodzący z Paryża tłumacz, pisarz i nauczyciel. Wyróżniona powieść Kazanie o upadku Rzymu (oryg. Le Sermon sur la chute de Rome) to historia dwóch studentów, przejmujących podupadający bar na Korsyce, który odtąd ma się stać centrum lokalnego życia. Jednak początkowe sukcesy poprzedzają krwawy dramat. Według krytyków książka opowiada o utracie nadziei oraz ulotności świata.


Nagroda Goncourtów stanowi najbardziej znane wyróżnienie w dziedzinie literatury po literackim Noblu (stąd nazywa się ją niekiedy „małym literackim Noblem”). Ustanowił ją w swoim testamencie pisarz i krytyk Edmond de Goncourt, aby uczcić pamięć swego brata Julesa – również zajmującego się pisarstwem i krytyką literacką. To wspaniałe wyróżnienie jest przyznawane we Francji od 1903 roku. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Marcel Proust, Simone de Beauviour, Romain Gary czy Michel Houellebecq.

Pozostaje mieć nadzieję, że nagrodzona powieść niebawem ukaże się również w Polsce.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/ferrari-odbierze-malego-nobla,287289.html

|