lis
18

Trwa Tydzień Kina Bośniackiego

W Poznaniu trwa Tydzień Kina Bośniackiego, w ramach którego można obejrzeć filmy będące wspaniałymi osiągnięciami bośniacko-hercegowińskiej kinematografii. Warto wziąć udział w tym wydarzeniu i poznać ten rejon od strony wielkiego ekranu.

Tydzień Kina Bośniackiego w Poznaniu rozpoczął się 16 listopada. Ten przegląd to niepowtarzalna okazja do zapoznania się nie tylko z kilkoma wybitnymi filmami, ale również z bogatą kulturą, specyfiką i problemami dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. Przegląd zakończy się 23 listopada.

W ramach przybliżania bośniacko-hercegowińskiej kinematografii można obejrzeć między innymi:, Sevdah Mariny Andree Škop o muzycznej podróży do źródeł bośniackiej sevdalinki – bośniackiej pieśni miłosnej. Ten obraz ma tłumaczyć fenomen bośniackiej duszy. Z kolei Go West Ahmeda Imamovica to opowieść o wojnie, miłości, nienawiści oraz tabu, a Armin Ognjena Sviličicia stanowi chorwackie przedstawienie trudnej relacji z ojca z synem. Lato w Złotej Dolinie Srđana Vuleticia to niskobudżetowa produkcja w rytmach hip-hopu. Ostatnimi filmami pokazywanymi w ramach przeglądu kina bośniackiego będą: dramat o powojennej rzeczywistości Grbavica w reżyserii Jasmili Žbanić oraz Dzieci (inny tytuł to Dzieci Sarajewa) Aidy Begić – o młodzieży dorastającej w oblężonym mieście pod ostrzałem snajperów.

Repertuar
:

18 listopada g. 19.00 – Sevdah
19 listopada g. 19.00 – Go West
20 listopada g. 19.00 – Armin
21 listopada g. 19.00 – Lato w Złotej Dolinie
22 listopada g. 19.00 – Grbavica
23 listopada g. 19.00 – Dzieci

Ceny biletów: normalny – 8 zł., ulgowy – 7 zł. Rezerwacje można składać, pisząc na adres: kinomalta@interia.pl

Warto poświęcić swój czas – to pierwszy polski przegląd współczesnej bośniackiej kinematografii!

Źródło tekstu i grafiki: http://balkanistyka.org/wp/poznan-tydzien-kina-bosniackiego-16-xi-23-xi/

|