lis
24

Nowy przywódca Chin

Xi Jinping syn znanego chińskiego działacza komunistycznego został wybrany przywódcą partii i będzie kierował siedmioosobowym Stałym Komitetem. Zmiana przywódcy w Chinach może mieć duże znaczenie ekonomiczne dla całego świata.

Xi Jinping zwany „komunistycznym książątkiem” (jako syn prominentnego działacza komunistycznego) został wybrany nowym przywódcą Chin. Stanie on na czele odtąd siedmioosobowego Stałego Komitetu (wcześniej Stały Komitet liczył sobie dziewięciu członków) i będzie rządzić krajem przez najbliższe dziesięć lat.


Podczas sprawowania rządów przez poprzedniego z przywódców – a był nim Hu Jintao – chińska gospodarka została gruntownie zmodernizowana, a państwo notowało niespotykany wcześniej wzrost ekonomiczny. Z drugiej strony kraj pogrążył się w korupcji – i właśnie z ową korupcją będzie się starał walczyć Xi w Pekinie.

Popularność Xi wśród Chińczyków można wytłumaczyć przede wszystkim jego nieskompromitowaniem się w żadnej z afer korupcyjnych oraz odbyciem służby wojskowej. Również jego kariera należy do imponujących – obecny przywódca Chin sprawował m. in. funkcję członka Stałego Komitetu Biura Politycznego, wiceprezydenta kraju, a w końcu wiceszefa Centralnej Komisji Wojskowej partii komunistycznej.

Objęcie władzy w Chinach przez nowego przywódcę może mieć znaczący wpływ na finanse i gospodarkę całego świata, a może także na zwiększoną ilość tłumaczeń w zakresie tego języka. 

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Komunistyczne-ksiazatko-nowym-przywodca-Chin-2680561.html

|