lis
27

Szwecja się zmienia

Camilla Läckberg, autorka niezwykle popularnego cyklu kryminałów o miasteczku Fjällbaka, stwierdziła, że wizerunek Szwecji znacznie zmienił się w ostatnich latach. W programie Xięgarnia opowiadała również o kulisach powstawania swoich książek.

Camilla Läckberg jest uznaną autorką kryminałów, które cieszą się ogromną popularnością również w Polsce. Urodziła się w 1974 roku w szwedzkim miasteczku Fjällbaka, gdzie umieściła akcję większości swoich książek. Oprócz wspaniałych powieści kryminalnych ma w swoim dorobku również książkę kucharską oraz bajki dla dzieci.

Co ciekawe, Läckberg przyznała, że wizerunek Szwecji na świecie znacznie się zmienia. To nie jest już jedynie prawie rajska kraina znana z Abby, Astrid Lindgren, Ikei czy Volvo. Ludzie odchodzą od wyobrażania sobie Szwecji jako kraju idealnego –  bo okazuje się (również za pośrednictwem literatury), że to miejsce miewa takie same problemy, jakie można napotkać w każdym zakątku Europy.

Ośmiotomowy jak dotąd cykl kryminalny Camilli Läckberg oraz książkę kucharską
Smaki z Fjälbacki przetłumaczyła na polski Inga Sawicka, zaś bajkę Super-Charlie – Iwona Jędrzejewska. Warto sięgnąć po te książki – nie tylko dla dobrej zabawy, ale również dla poznania problemów współczesnej Szwecji.

|