lis
29

Tokio stolicą smakoszy

Już po raz szósty Tokio otrzymało tytuł stolicy smakoszy – uznano w prestiżowym przewodniku po najlepszych restauracjach na świecie Michelin. Wspaniała kuchnia japońska wciąż zachwyca i inspiruje.

Stolica Japonii została uznana za miasto, które może się poszczycić najlepszą kuchnią i największą ilością restauracji oznaczonych trzema gwiazdkami (to najwyższe wyróżnienie otrzymało aż czternaście lokali). To werdykt prestiżowego przewodnika po najlepszych światowych restauracjach, wydawanego przez Michelin.

– Wyśmienita kuchnia japońska staje się bardziej kreatywna i inspirująca niż wcześniej – tłumaczy Michelin Ellis, dyrektor międzynarodowy przewodnika Michelin. W tej publikacji wymienione są nie tylko restauracje w samym Tokio, ale również w Jokohamie oraz w rejonie wybrzeża Shonan.

Pierwszy przewodnik po restauracjach Michelin opublikowała w 1900 roku firma oponiarska. Z kolei system nagradzania najlepszych światowych restauracji wprowadzono dwadzieścia lat później. Co ciekawe, jak dotąd żadna z polskich restauracji nie otrzymała wyróżniającej gwiazdki. Jedyna restauracja, która została oznaczona tzw. rising star (z angielskiego: wschodząca gwiazdka) znajduje się w Warszawie.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/japonia-rajem-dla-smakoszy-242-restauracje-z-gwiazdkami-michelin,291343.html

|