lis
30

Biografia Tove Jansson wreszcie w Polsce

Niedawno na polskim rynku ukazała się biografia Tove Jansson – szwedzkojęzycznej, wybitnej pisarki, znanej przede wszystkim z ponadczasowego cyklu powieściowego o przygodach Muminków i ich przyjaciół.

Polski wielbiciel „Muminków” – słynnego ponadczasowego cyklu, na jakim wychowało się niejedno pokolenie czytelników – wreszcie ma okazję przeczytać biografię kobiety, która powołała najsłynniejsze trolle do życia. Fenomenalna książka Tove Jannson: Mama Muminków Boel Westin w przekładzie Bogumiły Ratajczak na początku tego miesiąca trafiła do polskich księgarń .

Jaką osobą była Jansson? Co ukształtowało tę znakomitą
fińską, szwedzkojęzyczną pisarkę? Ile szczegółów z własnego życia przemyciła do swoich książek? I wreszcie: jak to się dzieje, że perypetie i dylematy egzystencjalne Muminków poruszają do dziś zarówno dzieci jak i dorosłych? Dowiecie się, sięgając po tę obszerną biografię.

Książki o Muminkach zostały
przetłumaczone na język polski przez zmarłą w 2010 roku wybitną tłumaczkę szwedzkiej literatury, Teresę Chłapowską (przełożyła m.in. części Małe trolle i duża powódź, Kometa nad Doliną Muminków, Tatuś Muminka i Morze czy Dolina Muminków w listopadzie). Co ciekawe, Chłapowska była również rzeźbiarką – pracowała na przykład przy rekonstrukcji rzeźbiarskiej Teatru Wielkiego czy Zamku Królewskiego w Warszawie). Przekładu pozostałych tomów (tj. W Dolinie Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków, Lato Muminków, Zima Muminków) dokonała Irena Szuch-Wyszomirska (słynna z niefortunnego spolszczenia Pipi Langstrump z książek Astrid Lindgren na Fizię Pończoszankę).

Na pewno warto podczas czytania biografii Tove Jansson wrócić do Muminków i zachwycić się nie tylko samym cyklem, ale również pięknymi przekładami.

|