gru
11

Wystawa szopek krakowskich

6. grudnia 2012 r. w Krakowie odbył się jubileuszowy 70. Konkurs Szopek Krakowskich, znanych na całym świecie. Te wspaniałe szopki konkursowe można obecnie podziwiać przez blisko trzy miesiące w ramach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W miniony czwartek, 6 grudnia 2012 r. w Krakowie odbył się 70. Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ta piękna  tradycja nie traci na popularności. W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki szopkarzy (rekordziści aż pięćdziesięciokrotnie!). Dla wielu krakowian wystartowanie w konkursie to wręcz obowiązek rodzinny, przechodzący z pokolenia na pokolenie! Relację z tego wspaniałego wydarzenia prezentuje poniższy film:

Powstanie pierwszych szopek krakowskich datuje się na przełom XVIII/XIX wieku. Ich autorami byli krakowscy cieśle, którzy chodzili ze swoimi szopkami po domach w czasie świątecznym. Dochód ze sprzedaży tych rękodzielniczych arcydzieł był bardzo duży – niejednokrotnie przekraczał średnie zarobki murarza czy cieśli. Początkowo wytwarzano dwa typy szopek: mniejsze (przeznaczone jako pamiątki, pozbawione scen lalkowych) oraz większe (czasem dochodzące do kilku metrów – przeznaczone były do odgrywania tradycyjnych jasełek podczas kolędowania).

Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich zorganizowany został w 1937 roku przez Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej w Krakowie, a inicjatorem był Jerzy Dobrzycki, późniejszy dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które przejęło organizację konkursów od 1946 roku. Tradycja przetrwała aż do dziś.

Tegoroczne szopki będzie można podziwiać (i zachwycać się nimi!) na wystawie pokonkursowej w salach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy placu Krzysztofory do 24 lutego 2013 roku. W późniejszym terminie część z nich będzie prezentowana na wystawach krajowych i zagranicznych.

W prestiżowym biurze tłumaczeń Lingua Lab wiemy, jak ważne jest przedstawianie polskiej sztuki poza granicami kraju i mamy przyjemność współpracować w tym zakresie z różnymi instytucjami kulturalnymi – m. in. z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa,
tłumacząc różnorakie materiały przeznaczone do publikacji. W ostatnim czasie przygotowaliśmy ulotki o szopkach krakowskich w czterech wersjach językowych: niemieckiej, rosyjskiej, francuskiej i włoskiej. Wszystko po to, aby polska kultura i piękna krakowska tradycja stały się znane na całym świecie.

Źródło tekstu: http://mhk.pl/wystawy/pozycja_czasowe/1259 oraz http://www.szopkikrakowskie.pl/historia-szopki-krakowskiej/ 

Źródło filmu: http://www.youtube.com/watch?v=5kWeI3m_mT0

|