gru
20

Nagroda dla czeskiego filmu

Alois Nebel – pierwszy pełnometrażowy film  Tomáša Luňáka – otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę Filmową (odpowiednik amerykańskiego Oscara), przyznawaną najlepszym europejskim filmom. Dla Czechów to naprawdę wyjątkowe wyróżnienie. Werdykt ogłoszono na Malcie.

Czarno-biały film Alois Nebel w reżyserii Tomáša Luňáka zwyciężył w kategorii Najlepszy Film Animowany 2012 i otrzymał Europejską Nagrodę Filmową – czyli odpowiednik amerykańskiego Oscara. To prestiżowe wyróżnienie jest znaczące dla całej czeskiej kinematografii. Werdykt ogłoszono 1 grudnia 2012 r. na Malcie.

Tytułowy Alois Nebel to dyspozytor pracujący na małej stacji kolejowej na polsko-czeskiej granicy. Patrzy on na świat przez pryzmat „kolejowej filozofii” – widzi pociągi, które już dawno odjechały. Wkrótce wyrusza we własną podróż, podczas której spotyka różnych ludzi i wysłuchuje ich opowieści.
Alois Nebel to również film o trudnych relacjach stron czeskiej i niemieckiej. Jego zwiastun prezentujemy poniżej:Autorem scenariusza jest Jaroslav Rudiš (którego niedawno można było spotkać na przykład na Festiwalu Literackim Conrada w Krakowie). Ten znany czeski pisarz stworzył historię traktującą o II wojnie światowej, przedstawiając ją nie w formie powieści, ale czarno-białego komiksu.
Książka bardzo szybko została przetłumaczona na kilka światowych języków (w tym również na polski przez Michała Słomkę) i odniosła niewątpliwy sukces. To właśnie na podstawie tego dzieła powstał wspaniały film, który otrzymał Europejską Nagrodę Filmową. Obraz Luňáka miał swoją polską premierę w zeszłym roku podczas 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Serdecznie gratulujemy wspaniałej nagrody! Na pewno warto się zapoznać zarówno z interesującym komiksem, jak i z jego filmową adaptacją.

Źródło tekstu: http://warsaw.czechcentres.cz/aktualnosci/europejski-nagroda-filmowe-dla-czeskiego-filmu-alo/
Źródło filmu: http://www.youtube.com/watch?v=w3pXE7BnYOc

|