sty
4

Opieka nad starszymi ludźmi w Chinach

Według ostatnich zmian w chińskich przepisach prawnych, dorosłe dzieci muszą składać częste wizyty swoim starym rodzicom. Jeśli nie będą spełniać tego obowiązku, mogą spodziewać się sprawy w sądzie.

W Chinach dorosłe dzieci są zobowiązane do częstego odwiedzania swoich rodziców w podeszłym wieku. W przeciwnym razie zaniedbywani rodzice mogą podać swoje potomstwo do sądu. Odpowiednie zmiany w przepisach prawnych zostały już wprowadzone przez chiński parlament. Nie sprecyzowano, jak często mają się odbywać odwiedziny.

Takie posunięcie wynika z pojawiających się wciąż w mediach doniesień o ludziach starszych zlekceważonych, zaniedbanych, zignorowanych lub wręcz porzuconych przez swoje potomstwo. Chińczycy padają też ofiarą manipulacji ze strony dzieci, które próbują przejąć kontrolę nad rodzinnym majątkiem bez wiedzy i zgody rodziców.

Starzenie się chińskiego społeczeństwa to poważny problem, zagrażający stabilności społecznej i ekonomicznej kraju. Zwiększający się odsetek osób podeszłych wiekowo można wytłumaczyć coraz dłuższym życiem, ale także polityką planowania rodziny, która nie zezwala na posiadanie więcej niż jednego dziecka. Gwałtownie rozszerzające się Chiny odnotowują ogromne trudności z opieką nad starzejącą się populacją. Ciężar wspierania stale wzrastającej liczby ludzi starszych spada na coraz mniejszą liczbę osób pracujących. Tymczasem system zabezpieczeń socjalnych pozostaje bardzo słaby. Nowe przepisy mają zmienić ten stan rzeczy.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/chiny–dorosle-dzieci-maja-obowiazek-odwiedzac-rodzicow,99979,1,1.html

|