sty
8

O polskich i czeskich legendach miejskich

Często słyszy się mrożące krew w żyłach opowieści o przygodach znajomych naszych znajomych, które na pewno się wydarzyły, ale szczegółów nikt nie potrafi podać – to tak zwane miejskie legendy. Jakie są podobieństwa między polskimi i czeskimi opowieściami? Można się tego dowiedzieć podczas panelu dyskusyjnego, w którym wypowiedzą się Petr Janeček i Filip Graliński.

Miejskie legendy – to opowieści (zwykle obliczone na wzbudzenie strachu), których nikt nie może potwierdzić (wszak to wszystko zdarzyło się zazwyczaj znajomym naszych znajomych). Przekazuje się je sobie w dyskusjach z przyjaciółmi bądź czyta się o nich na forach internetowych. Wśród polskich miejskich legend możemy znaleźć tę o porywaczach dzieci z domów towarowych albo tę o taksówkarzu połykającym żarówkę. Można je przyjmować z pobłażliwym uśmiechem lub przerażeniem. Niewątpliwie stanowią one ciekawe elementy współczesnego folkloru.

A jak  ta sprawa ma się u naszych czeskich sąsiadów? Czy w Polsce i Czechach opowiada się te same historie? Jak można wytłumaczyć ich fenomen? W jaki sposób mentalność narodowa przekłada się na nie? O tym będą rozmawiać wybitny etnolog i folklorysta Petr Janeček (autor książki Czarna karetka, przeniesionej na ekran jako serial telewizyjny) oraz słynny badacz Filip Graliński (autor zbioru miejskich legend Znikająca nerka oraz twórca portalu internetowego atrapa.net, analizującego to zjawisko). Podczas panelu dyskusyjnego zostaną zaprezentowane fragmenty filmu, do którego scenariusz napisał Janeček. Podsumowania dokonają Zuzanna Grębecka, znawczyni kultury popularnej, a także etnolog Jana Tomášová

Spotkanie odbędzie się 14 stycznia 2013 roku o godz. 17.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie.

Źródło tekstu i grafiki: http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/czarny-ambulance-janecek/

|