sty
16

Oscarowe niuanse językowe

Niedawno ogłoszono nominacje do tegorocznych Oscarów – najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Francuski film Miłość został nominowany aż w pięciu głównych kategoriach. To prawdziwy precedens w historii kina. Jak się okazuje takie sytuacje w znacznej mierze zależą od kwestii językowych.

Zdecydowanym faworytem w wyścigu o Oscary 2013 jest dramat historyczny Stevena Spielberga Lincoln nominowany aż w dwunastu kategoriach. Jednak to nominowanie francuskiego filmu Miłość Michaela Hanekego zakrawa na prawdziwy ewenement w historii tej prestiżowej nagrody. Zdarza się raz na wiele lat, że film nieanglojęzyczny otrzymuje nominację w głównej kategorii – zaś ten obraz otrzymał ją w pięciu głównych. Ostatni raz z podobną sytuacją Amerykańska Akademia Filmowa miała do czynienia w 1999 roku, gdy włoskiemu filmowi Życie jest piękne Roberto Benigniego przypadło sześć nominacji.

Tylko raz w historii kina wygrał obraz nieobjęty kręgiem kultury anglosaskiej – był to Ostatni cesarz Bernardo Bertolluciego. Jednak warto zaznaczyć, że choć reżyser we fragmentach filmu posłużył się językiem mandaryńskim, większość scen została opatrzona  angielskimi dialogami. Wbrew pozorom precedensu nie ustanowił również Artysta, wyróżniony statuetką w kategorii „najlepszy film” (zarezerwowanej dla obrazów anglojęzycznych). Można to wytłumaczyć tym, że to dzieło – jako film niemy z nielicznymi napisami w języku angielskim – nie mogło być nominowane w innej kategorii.

Miłość to jedno z największych dokonań współczesnego kina. To film o sile poświęcenia z miłości. Główni bohaterowie to Georges i Anne (Jean-Louis Trintignant i Emmanuelle Riva – oboje na zdjęciu) – starsze małżeństwo muzyków. Pewnego dnia stan zdrowia Anne w wyniku silnego ataku nagle się pogarsza, a miłość małżeńska zostaje wystawiona na próbę… Jak możemy czytać w recenzjach, Miłość to prawdziwy majstersztyk – od scenariusza, przez reżyserię aż po grę aktorską.

Czy dojdzie do kolejnego precedensu? Czy film Hanekego wygra w dwóch głównych kategoriach (najlepszy film i najlepszy reżyser)? Dowiemy się po rozdaniu Oscarów.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/oscary,73,m/francuski-precedens-milosc-nominowana-w-pieciu-glownych-kategoriach,299391.html

|