sty
17

Paszport Polityki dla „Morfiny”

Szczepan Twardoch wyprzedził Zośkę Papużankę i Kaję Malanowską w wyścigu o Paszport Polityki 2012 w kategorii „literatura”. Co zdecydowało o przyznaniu tej prestiżowej nagrody powieści Morfina?

Znamy już laureatów prestiżowych Paszportów Polityki 2012. W kategorii „literatura” tę nagrodę otrzymał Szczepan Twardoch (na zdjęciu obok) za swoją najnowszą książkę Morfina. Tym samym wygrał z Zośką Papużanką (dla której saga rodzinna Szopka stanowiła książkowy debiut) oraz z Kają Malanowską (powieść Patrz na mnie, Klaro traktuje o zdradzie małżeńskiej i obsesji, która ma związek z czytaniem pewnego bloga). Dlaczego ta wspaniała nagroda przypadła właśnie Twardochowi?

Morfinę uznano za odważne studium dotyczące męskiej słabości oraz płynnej tożsamości narodowej. Akcja została osadzona w czasie niemieckiej okupacji we wrześniu 1939 roku. Mieszkający w Warszawie Konstanty Willeman, syn spolszczonego Niemca i Ślązaczki nie dba o ideały patriotyczne, a jednak bierze udział w kampanii wrześniowej. Bohater nie chce się określać jako Polak czy jako Niemiec – mimo wszystko historia zmusza go do zdefiniowania samego siebie. Co z tego wyniknie? O tym przekonacie się czytając tę ciekawą książkę.

Szczepan Twardoch to pisarz, publicysta i felietonista polityki. Studiował filozofię i socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Opublikował m.in. powieści (Morfina, Wieczny Grunwald, Zimne wybrzeża, Przemienienie – ta ostatnia została przetłumaczona na język francuski przez Ewę Rawicz-Władykę), zbiory esejów (Wyznania prowincjusza) i zbiory opowiadań (Tak jest dobrze). 

Otrzymanie Paszportu Polityki może się wiązać z kolejnymi tłumaczeniami jego powieści. 

Źródło tekstu i grafiki: http://www.polityka.pl/paszportypolityki/laureaci2012/1534595,1,szczepan-twardoch.read

|