sty
22

Przypomnienie Powstania Styczniowego w Warszawie

Od dziś w warszawskiej Kordegardzie można obejrzeć wspaniałą wystawę poświęconą Powstaniu Styczniowemu (które wybuchło równo sto pięćdziesiąt lat temu). Zobaczymy m.in. pieczęcie oddziałów, żałobną biżuterię, a także po raz pierwszy prezentowany w stolicy obraz Jana Matejki Zakuwana Polska. To wyjątkowa lekcja historii, w której na pewno warto wziąć udział. Wystawa potrwa do 17 lutego 2013 r.

Od dziś warszawska galeria Kordegarda (mieszcząca się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 15/17) zaprasza na wspaniałą wystawę „1863-2013. 150. rocznica Powstania Styczniowego” zorganizowaną przez Narodowe Centrum Kultury z inicjatywy prezydenta i przy współudziale Fundacji XX. Czartoryskich oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Poniżej przedstawiamy relację z otwarcia wystawy:

O znaczeniu i symbolice powstania styczniowego mówił podczas otwarcia wystawy prezydent Bronisław Komorowski. Jak tłumaczył, taka wystawa ma pokazać nie tylko sferę materialną tamtego czasu, ale również powiązać z przeżyciami i emocjami oraz naszymi wyobrażeniami na temat tamtego okresu w polskiej historii.

Na wystawie zaprezentowano m.in. pamiątkowe medale, żałobną biżuterię, pieczęcie oddziałów, a także mnóstwo obrazów, w tym
Zakuwaną Polskę Jana Matejki (płótno po raz pierwszy prezentowane w Warszawie), kopie rysunków Artura Grottgera, jak również portret księcia Władysława Czartoryskiego, powstańczego emisariusza przy rządach francuskich, angielskich, włoskich, szwedzkich i tureckich. Ekspozycji towarzyszy prezentacja multimedialna, w której wykorzystano m.in. dwa przedwojenne filmy Rok 1863 oraz Wierną rzekę (ekranizacja książki Stefana Żeromskiego), które pokazują koleje powstania. Przygotowano również folder ukazujący rys historyczny tego doniosłego wydarzenia.

Wystawę będzie można zwiedzać do 17 lutego 2013 r.

Źródło tekstu: http://www.zw.com.pl/artykul/2,662630-Powstanie-Styczniowe-w-stolecznej-Kordegardzie.html
Źródło filmu: http://www.youtube.com/watch?v=VpcCFpMcX9c

|