sty
25

Językowe odkrycia archeologiczne w Bułgarii

W grudniu w Sozopolu, małym bułgarskim mieście, odkryto antyczne świątynie Posejdona i Priapa. Ponadto ostatnio archeolodzy znaleźli tam dwie średniowieczne pieczęcie. To odkrycie ważne nie tylko ze względów historycznych, ale i językowych.

W Sozopolu trwają wykopaliska archeologiczne przynoszące zaskakujące rezultaty. Kilka miesięcy temu odkryto tam antyczne świątynie greckich bogów: Posejdona i Priapa. To jednak nie koniec archeologicznych niespodzianek – ostatnio Bożydar Dimitrow, dyrektor Państwowego Muzeum Historycznego, poinformował o znalezieniu dwóch średniowiecznych ołowianych pieczęci. Obie są dobrze zachowane i stanowią bezcenne źródło historyczne. 

Wedle wstępnych ustaleń te wspaniałe przedmioty pochodzą z XII wieku, stanowiącego okres przełomowy zarówno dla Imperium Bizantyjskiego jak i odrodzonego państwa bułgarskiego. Takich pieczęci używali urzędnicy wojskowi i administracyjni. Na obu znajduje się wizerunek świętego Demetriusza z Tesaloniki, będącego patronem służących w wojsku prawosławnych żołnierzy. Z drugiej strony każdej z pieczęci widnieje kilka wersów tekstu – trwają pracę nad tłumaczeniem jego treści. 

Archeolodzy stacjonujący w Sozopolu mogą odkryć jeszcze sporo niezwykłych pozostałości po dawnych czasach. Miejmy nadzieję, że nowe znaleziska nie tylko pomogą zrozumieć któryś z dawnych języków, ale także pozwolą zabłysnąć wybitnym tłumaczom. 

Źródło tekstu i grafiki: http://balkanistyka.org/wp/bulgaria-nowe-znaleziska-archeologiczne-w-sozopolu/
|