sty
26

Polski film zwyciężył w Sundance

Gwizdek w reżyserii Grzegorza Zaricznego otrzymał główną nagrodę na prestiżowym festiwalu w Sundance w kategorii filmów krótkometrażowych. Tym samym pokonał ponad osiem tysięcy filmów z całego świata.

Polacy mają prawdziwy powód do dumy. Gwizdek w reżyserii Grzegorza Zaricznego zdobył nagrodę główną na festiwalu w Sundance w kategorii filmów krótkometrażowych. Ten wspaniały dokument zwyciężył z ponad ośmioma tysiącami filmów z całego świata!

Gwizdek to szesnastominutowy film dokumentalny opowiadający o Marcinie, młodym chłopaku spod Krakowa, który w tygodniu pracuje fizycznie, a w weekendy zajmuje się sędziowaniem meczów piłkarskich amatorskich drużyn. Co tydzień musi słuchać zjadliwych komentarzy na temat swojej pracy ze strony piłkarzy i kibiców. Bohater chce zrobić karierę, ale przekonuje się, że to niezwykle trudne. Jak tłumaczył Don Hertzfeld, amerykański reżyser, Gwizdek zaskakiwał humorem z codziennego życia i był na swój sposób magiczny. To właśnie zadecydowało o przyznaniu nagrody. 

Festiwal Filmowy w Sundance jest największym na świecie festiwalem filmów niezależnych. Zdobywając nagrodę, Grzegorz Zariczny wpisał się w szereg wybitnych twórców zauważonych właśnie przy okazji tego festiwalu (m. in. braci Coen, Quentina Tarantino czy Jima Jarmuscha). On sam, jak mówi, liczy na to, że przyznane mu wyróżnienie przyczyni się do zwrócenia większej uwagi na film dokumentalny w Polsce. 

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/oscary-2013,73,m/gwizdek-zwyciezyl-w-sundance-pokonal-ponad-8-tys-filmow,301920.html

|