lut
7

Proza Olgi Tokarczuk zostanie sfilmowana

Agnieszka Holland planuje nakręcenie filmu na podstawie słynnej powieści Olgi Tokarczuk – jednej z najchętniej tłumaczonych polskich pisarek. Prowadź swój pług przez kości umarłych to pasjonujący kryminał. Główna bohaterka nie tylko prowadzi prywatne śledztwo w sprawie brutalnych morderstw, ale również próbuje zmierzyć się z nieetycznym prawem.

Agnieszka Holland, wybitna polska reżyserka, zamierza zrealizować film na podstawie książki Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. To fascynujący „thriller moralny” (jak określiła tę prozę autorka) o walce ekscentrycznej starszej kobiety z mordercami, którzy mają po swojej stronie prawo. Jak Holland poradzi sobie z takim tematem? Zobaczymy. Szczegółowe informacje na temat ekranizacji książki Tokarczuk jeszcze nie są znane.

Główną bohaterką Prowadź swój pług przez kości umarłych jest Janina Duszejko, wiejska nauczycielka angielskiego i geografii, tłumaczka poezji Williama Blake’a, oraz dozorczyni domów letniskowych. Prowadzi ona własne dochodzenie w sprawie morderstw popełnianych w okolicy. Jednak powieść Tokarczuk to coś więcej niż standardowy kryminał. Duszejko przy okazji śledztwa zastanawia się, jak może zachować się jednostka wobec prawa, które pozostaje sprzeczne z etyką. 

Olga Tokarczuk należy do najchętniej
tłumaczonych polskich pisarek. Jej książki przekładano m. in. na angielski, czeski, chorwacki, duński, francuski, hiszpański, kataloński, litewski i niemiecki. W 2010 powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych ukazała się w Szwecji w tłumaczeniu Jana Henrika Swahna i zachwyciła szwedzką krytykę oraz tamtejszych czytelników 

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,29013,thriller-olgi-tokarczuk.html

|