lut
10

Rarytasy na japońskie walentynki

Już niebawem będziemy obchodzić walentynki. Warto przy okazji dowiedzieć się, jakie walentynkowe zwyczaje są charakterystyczne dla innych kultur. Magdalena Tomaszewska-Bolałek, wybitna japonistka, tłumaczka i autorka książek o Japonii, prezentuje na swoim blogu najnowsze walentynkowe specjały kulinarne Kraju Kwitnącej Wiśni.

Święto zbliżone do naszych walentynek w Japonii obchodzi się 24 grudnia. To dzień, w którym wypada spotkać się z ukochaną osobą i podarować jej prezenty. Symbolem tego święta jest tort z truskawkami o nazwie kurisumasu kēki (to również japońskie określenie dla starej panny).

Jednak nie jest to jedyny walentynkowy smakołyk w Kraju Kwitnącej Wiśni. Od  kilku lat dużą popularnością w Japonii cieszą się rozmaite czekoladki i ciasteczka. Japonki obdarowują swoich wybranków słodyczami o nazwie
giri choko (co można przetłumaczyć jako czekoladki obowiązku) bądź ohonmei choko (czekoladki prawdziwego uczucia). Królują tradycyjne smaki japońskie czekoladek: herbata matcha, wasabi, czarny sezam. Producenci wagash (tradycyjnych japońskich słodyczy) proponują np. ciastka ryżowe z czekoladą i truskawką, a także eleganckie ciasteczka w kształcie ryby tai (na zdj.). 

Magdalena Tomaszewska-Bolałek – dziennikarka, japonistka, tłumaczka, autorka dwóch
książek (Tradycje kulinarne Japonii oraz Zwierzęta Zodiaku w kulturze Japonii) oraz wielu artykułów z zakresu kultury japońskiej. Przełożyła m. in. komiksy takich autorów jak Mari Okazaki, Nananan Kiriko, Mitsukazu Mihara, Hinako Sugiura, a także antologię komiksową Japonia widziana oczyma 20 autorów.

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.kuchniokracja.hanami.pl/index.php/japonskie-walentynki-2013-trendy/
|