lut
11

Polska literatura w Izraelu

Od wczoraj w Jerozolimie trwają Międzynarodowe Targi Książki, na których goszczą również nasi autorzy. Polskę reprezentują Joanna Bator, Jacek Hugo-Bader, Adam Michnik, a także grupa historyków PAN. To dzięki tłumaczom najnowsza literatura polska niedawno zawitała na izraelski rynek i cieszy się sporą popularnością.

10 lutego 2013 r. w Jerozolimie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki. Na tej wspaniałej imprezie nie mogło zabraknąć polskich pisarzy. Z czytelnikami na Międzynarodowych Targach Książki oraz w Tel Awiwie spotkają się Joanna Bator (jej saga rodzinna Piaskowa Góra została przełożona na hebrajski przez Ilaya Halperna), Jacek Hugo-Bader (zaprezentuje reportaż Biała gorączka w tłumaczeniu Marty Stankiewicz) i Adam Michnik (z antologią Przeciw antysemityzmowi – przekład Miriam Borenstein). Ponadto zespół polskich historyków PAN weźmie udział w konferencji New Research in Israel and Poland on Polish Jewry During the Holocaust zorganizowanej przez Instytut Yad Vashem.

Najnowsza polska literatura pojawiła się ostatnio w izraelskich księgarniach za sprawą wybitnych tłumaczy przekładających polskie
książki na hebrajski. Wśród ostatnich publikacji – poza wspomnianymi wyżej – można wymienić m. in. Rewers Barta i Zniewolony umysł Miłosza (tłum. Mira Paz), W ogrodzie pamięci Olczak-Ronikier (w przekładzie Uzi Freidkin), kryminał Śmierć w Breslau Krajewskiego (przekł. Boris Gerus, który tłumaczył również książki Dehnela, Herberta, Hłaski, Lipskiej, Lema, Miłosza i Szymborskiej).

Targi potrwają do 15 lutego 2013.

Polski program Targów

Wtorek, 15 lutego 

g. 9.00-15.00 – konferencja z udziałem grupy polskich historyków
New Research in Israel and Poland on Polish Jewry During the Holocaust. Instytut Yad Vashem, Jerozolima;

19.00 – spotkanie z Jackiem Hugo Baderem i prezentacja hebrajskiego wydania
Białej gorączki. Księgarnia Mały Książę, Nahalat Binyamin 18, Tel Awiw;

Środa, 13 lutego

11.00 – spotkanie z Adamem Michnikiem, prezentacja antologii
Przeciw antysemityzmowi. Kawiarnia Literacka, Centrum Konferencyjne Binyanei Ha’uma;

19.00 – spotkanie z Joanną Bator, prezentacja powieści
Piaskowa Góra. Centrum Kultury Alma, Betzalel Yafe 4, Tel Awiw;

Czwartek, 14 lutego

15.00-16.00 – Joanna Bator i Jacek Hugo-Bader na Targach. Kawiarnia Literacka, Centrum Konferencyjne Binyanei Ha’uma;

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,29033,polskie-ksiazki-w-izraelu.html

|