lut
19

Spacer po krakowskich kawiarniach

Kawiarnie obecnie stanowią jedne z najpopularniejszych miejsc spotkań. Jak można się dowiedzieć z najnowszej książki Krzysztofa Jakubowskiego, znanego miłośnika historii Krakowa, kawiarnie w stolicy Małopolski pełniły niezwykle doniosłe funkcje.

Krzysztof Jakubowski to wybitny popularyzator historii Krakowa, doskonale znany m. in. z cyklu szkiców Kraków na starych pocztówkach oraz monografii Przy stoliku – czyli o najstarszych krakowskich kawiarniach. W swojej najnowszej książce Kawa i ciastko o każdej porze. Historia krakowskich kawiarni i cukierni Jakubowski nie tylko zabiera czytelnika na spacer po najciekawszych cukierniach i kawiarniach w małopolskiej stolicy, ale również ukazuje ciekawą historię tych miejsc. 

Jak tłumaczy w wywiadzie autor, ta wspaniała pozycja powstała przy okazji tworzenia spacernika po kawiarniach. Wybierając lokale do opisania, Jakubowski świadomie pomijał te znane z nieodległej przeszłości, o których można poczytać w najnowszych przewodnikach. W swoich esejach skupił się raczej na miejscach, mogących poszczycić się bogatą historią. 

Jakubowski przypomina, że kawiarnie były ważnymi instytucjami, gdyż to przeważnie w nich dyskutowano o kwestiach wolności czy kultury, omawiano skandale obyczajowe, wydarzenia artystyczne, polityczne, gospodarcze czy kryminalne. W Krakowie kawiarnie jako ważne ośrodki kulturowe były nieporównywalnie bardziej popularne niż np. w Warszawie czy we Lwowie.

Obecnie – poza nielicznymi wyjątkami – nie ma kawiarni w ścisłym tego słowa znaczeniu. Wiele z nich przemieniło się w restauracje, w których można się posilić. Taka oferta – jakiej próżno by szukać w tradycyjnych kawiarniach – wynika ze względów
ekonomicznych. Przy skromniejszym menu trudno by było o opłacenie czynszu. 

Warto wybrać się w niezwykłą podróż po dawnych krakowskich kawiarniach i poznać ich ciekawą historię.

Źródło tekstu:
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,90719,12742268,
Gdzie_sie_dawniej_w_Krakowie_chodzilo_na_kawe_i_ciastko.html

Źródło grafiki:
http://www.izbaskarbow.pl/izba-skarbow-poleca/178-kawa-i-ciastko-o-kazdej-porzeq-historia-krakowskich-kawiarni-i-cukierni
|