lut
22

Polska kuchnia oczami Brytyjki

Rachel Cooke, wybitna krytyczka kulinarna, w artykule na łamach brytyjskiego tygodnika The Observer przedstawia specyfikę polskiej kuchni, o której – można to z dumą stwierdzić – ma jak najlepsze zdanie.

Do napisania tekstu o polskiej kuchni skłoniły Rachel Cooke ostatnie doniesienia o popularności polszczyzny w Wielkiej Brytanii (język polski stał się tam drugim po angielskim), a także książka Anne Applebaum In a Polish Country House Kitchen (co można przetłumaczyć jako: W kuchni polskiego wiejskiego domu).

Cooke pisze o gwałtownym rozwoju w Wielkiej Brytanii tak zwanych „polish deli”, czyli polskich delikatesów (dla Polaków zamieszkujących Wielką Brytanię to miejsca, w których mogą nabyć jedzenie przypominające smakołyki z rodzinnych stron). To właśnie te sklepy są źródłem ciekawych obserwacji dziennikarki – zachwala ona polskie pączki, polskie kiełbasy czy bigos, zachwycające są dla niej również pierogi.

Artykuł wieńczy zaskakujące porównanie. Według Rachel Cooke polskie potrawy przypominają specjały z francuskiej Prowansji – tyle że z dodatkiem buraka.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/kuchnia-polska-dla-brytyjczyka-taka-jak-prowansalska-ale-z-burakiem,306792.html

|