lut
24

Islandia w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zaprasza na wystawę Islandia wyspa gorąca. Unikalna ekspozycja obejmuje aż czterdzieści czarno-białych fotografii autorstwa Włodzimierza Planety i Marka Rowińskiego. To doskonała okazja, aby odwiedzić wspaniałą wyspę.

Fotografie, które można obejrzeć w Muzeum Inżynierii Miejskiej, to owoc trzech wielotygodniowych ekspedycji na Islandię. Wyprawy miały miejsce w latach 2004, 2006, 2011. Jak tłumaczy współautor wystawy Włodzimierz Planeta, wizyta na islandzkich terenach nie miała charakteru turystycznego – podróżnikom przyświecały jedynie cele fotograficzne. Ze względu na znakomite światło oraz dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe  Islandia jest idealnym miejscem do fotografowania.

Prezentowane na wystawie zdjęcia ukazują krajobrazy pokryte lodowcem lub lawą wulkaniczną, zwierzęta (wieloryby, delfiny, maskonury), ale również zdemolowane samochody, opustoszałe farmy czy porzucone narzędzia rolnicze. Wyspa wyraźnie się wyludnia, bo mieszkańcy poszukują wygodniejszego życia. Z drugiej strony Islandia przyciąga turystów swoją dziką przyrodą i wysoko rozwiniętą cywilizacją.

Wystawę potrwa do 17 marca 2013 r. 

O autorach zdjęć:

Włodzimierz Planeta – wybitny fotograf i podróżnik. W fotografii unika
komputerowych przetworzeń. Wielokrotnie nagradzany, jego prace były prezentowane na około 150 wystawach. Kierował 11 wyprawami fotograficznymi. Prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne w Krakowie.  

Marek Rowiński – fotograf, alpinista podróżnik. Uczestnik wielu ekspedycji wspinaczkowych oraz wypraw fotograficznych (m. in. do krajów skandynawskich).

Źródło tekstu:
http://cjg.gazeta.pl/CJG_Krakow/1,104365,13411764,Islandie_niezwykla_poznasz_w_ 
Muzeum_Inzynierii_Miejskiej.html

Źródło grafiki:
http://www.mimk.com.pl/aktualnosci/islandia-wyspa-goraca-zapraszamy-na-otwarcie-wystawy/260.html

|