mar
3

Święto Lalek

3 marca w Japonii obchodzi się Hina matsuri czyli Święto Lalek, zwane inaczej Świętem Dziewczynek. To właściwie odpowiednik naszego Dnia Dziecka (zgodnie z tradycją w Japonii chłopcy i dziewczęta świętują oddzielnie – Dzień Chłopca obchodzi się 5 maja). O tym interesującym święcie przypomina na swoim blogu tłumaczka Magdalena Tomaszewska-Bolałek.

Hina matsuri, japońskie Święto Lalek obchodzi się w gronie najbliższych. To wyjątkowa tradycja celebrowana jest od okresu Heian (794-1192 r. n. e.). Stałym elementem Hina matsuri są piękne, drogocenne figurki symbolizujące parę cesarską, a czasem także jej dwór (jeśli rodzinę stać na kupno kompletu postaci). Wspaniałe, bogato zdobione lalki wystawiane na Hina matsuri nie służą do zabawy. Są przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie i stanowią wartościową pamiątkę. 

Równie ważne jest specjalne jedzenie: podaje się rozmaite słodkości ciasteczka (przede wszystkim ryżowe), krakersy oraz
shiro zake (w tłumaczeniu: biała sake, słodkie ryżowe wino).

Magdalena Tomaszewska-Bolałek – japonistka, tłumaczka, dziennikarka. Wydała dwie
książki (Zwierzęta Zodiaku w kulturze Japonii oraz Tradycje kulinarne Japonii), opublikowała wiele artykułów dotyczących kultury japońskiej, przetłumaczyła m. in. komiksy takich autorów jak Mari Okazaki, Nananan Kiriko, Mitsukazu Mihara, Hinako Sugiura, oraz antologię komiksową Japonia widziana oczyma 20 autorów.

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.kuchniokracja.hanami.pl/index.php/hina-matsuri-japonskie-swieto-lalek/

|