mar
4

Konferencja dotycząca Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Już dziś, 4 marca o godz. 13.00 odbędzie się konferencja prasowa poświęcona IV edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Na spotkanie zapraszają Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Gazeta Wyborcza.

Konferencja odbędzie się w stołecznej Starej Prochowni przy ulicy Boleść 2. To właśnie wtedy zostaną ogłoszone tytuły dziesięciu nominowanych książek. W programie przewidziana jest również m. in. prezentacja wydanego przez Agorę S.A. z okazji 81. urodzin Ryszarda Kapuścińskiego audiobooka Podróże z Herodotem. Fragment książki przeczyta Stanisław Brejdygant. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – wybitnego reportera, dziennikarza i (obok Stanisława Lema)najczęściej
tłumaczonego polskiego twórcy – jest przyznawana za reportaż literacki i stanowi wyróżnienie najwartościowszych książek reporterskich, podejmujących istotne problemy współczesności i pogłębiających wiedzę o innych kulturach. Przyznawana od 2010 roku Nagroda ma także za zadanie promować Warszawę i propagować czytelnictwo wśród mieszkańców stolicy (zwłaszcza uczniów tamtejszych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). 

Każdego roku laureat otrzymuje gratyfikację
finansową (50 tys. zł. brutto dla autora książki reporterskiej, a w przypadku autora zagranicznego 15 tys. złotych brutto również dla tłumacza) oraz nagrody rzeczowe (dyplom i fotografia autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego). Werdykt jury przedstawia w maj podczas uroczystości wręczenia Nagrody. 

W tej edycji Nagrody zgłoszono 59 książek (w tym ponad połowa autorów polskich). Publikacje zagraniczne zostały przetłumaczone przez 27 tłumaczy i reprezentują następujące języki:
angielski, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, rosyjski, włoski, arabski, francuski i norweski

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,29136,nagroda-im.-kapuscinskiego-2013.html

|