mar
7

Myśliwski w Teatrze Telewizji

Wybitna reżyserka Izabella Cywińska realizuje spektakl Teatru TV na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli. W przedstawieniu wystąpią Janusz Gajos i Jerzy Radziwiłowicz.

Pierwotnie projekt Cywińskiej zakładał przygotowanie 16 monologów, które miałoby zagrać 16 najwybitniejszych polskich autorów (i tym samym stworzenie wspaniałego archiwum aktorskiego). Jednak z powodu problemów finansowych TVP trzeba było poszukać kompromisu – dlatego reżyserka przedstawi tylko jeden wątek.

Traktat o łuskaniu fasoli uważany za najważniejszą obok Widnokręgu książkę Myśliwskiego uhonorowano prestiżowymi wyróżnieniami m. in. Nagrodą Nike 2007 i Nagrodą Literacką Gdyni. To rodzaj monologu skierowanego do tajemniczego, bliżej nieokreślonego przybysza, który przychodzi kupić fasolę. W wątku prezentowanym przez Cywińską obie postaci dyskutują o wydarzeniach z czasów niemieckiej okupacji oraz związanym z pewnymi decyzjami poczuciem winy. W dyskusji poruszone są również kwestie przyjaźni, tradycji i lojalności. 

Traktat o łuskaniu fasoli
Wiesława Myśliwskiego zyskał sobie ogromną popularność nie tylko w Polsce. Był również tłumaczony, na wiele języków: litewski (przeł. Kazys Uscila), francuski (tłum. Margot Carlier), hiszpański (tłum. Francisco Javier Villaverde Gonzalez), niderlandzki (Karol Lesman) i włoski (Alessandro Amenta).

Źródło tekstu:
http://www.rp.pl/artykul/512246,986453-Madra-przypowiesc-na-dwoch-aktorow.html
Źródło grafiki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,680,Traktat-o-luskaniu-fasoli

|