mar
10

Polski fotodesign podbija Włochy

W Rzymie oraz Mediolanie można już obejrzeć wspaniałe fotografie prezentujące polską sztukę użytkową PRL-u. Wystawa „Polski fotodesign lat 50. i 60.” to druga część zeszłorocznego projektu stołecznej galerii Asymetria.

Nie sposób dziś narzekać na polską sztukę użytkową – po latach szarzyzny i bylejakości zaczyna się doceniać estetykę w życiu. Mimo wszystko popularny slogan „Kiedyś to były dobre czasy” doskonale łączy się z modernistycznymi formami sztuki użytkowej z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Wyjątkowe fotografie prezentujące owe formy można obejrzeć w Rzymie i Mediolanie w ramach wystawy „Polski fotodesign lat 50. i 60.”. Na zdjęciu obok jedna z prac autorstwa Zbigniewa Dłubaka: Aranżacja sklepu z konfekcją męską „Adam” z 1962 roku.

Jak
tłumaczą organizatorzy, ta kolekcja to kwintesencja tego co najlepsze w historii polskiego designu oraz fotografii. Można zobaczyć prace takich wybitnych twórców jak m. in. Zbigniew Dłubak, Jerzy Lewczyński, Wojciech Plewiński, Tadeusz Sumiński czy Eustachy Kossakowski (ten ostatni dokumentował swego czasu spektakle oraz performance Tadeusza Kantora). We Włoszech będzie można ponadto zobaczyć Supersam, fotoreportaż Kossakowskiego ukazujący otwarcie pierwszego dużego supermarketu w Warszawie w 1962. Interesujące są również prace Wojciecha Zamecznika, znanego przedstawiciela szkoły plakatu. Ta unikalna wystawa jeszcze przed otwarciem wzbudziła spore zainteresowanie włoskich mediów. 

Wystawę „Polski fotodesign lat 50. i 60.” będzie można oglądać do 22 marca w Instytucie Polskim w Rzymie, a następnie (od 9 kwietnia) w mediolańskim centrum sztuki współczesnej
Frigoriferi Milanesi.

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.rp.pl/artykul/9149,985095-Polski-fotodesign-w-Rzymie-i-Mediolanie.html

|