mar
27

Przygody Cieszka wreszcie po polsku

Niedawno ukazał się zbiór wspaniałych opowiadań Zdeňka Svěráka Ucieszki Cieszka. Te pełne słynnego czeskiego humoru historie z życia sympatycznego chłopca będą doskonałą lekturą nie tylko najmłodszych, ale i całkiem dorosłych czytelników!

Tytułowy Cieszek – niezwykle sympatyczny chłopiec – to pomysłowy syn ogrodnika. Potrafi cieszyć się życiem i nie przeszkadzają mu w tym nawet intrygi łobuzującego Hugo. Jego perypetie od lat bawią czeskie dzieci również za sprawą popularnej dobranocki, do której scenariusz stworzył  Zdenek Svěrák. Teraz codzienne przygody Cieszka (urzekające ciepłem i humorem), mogą poznać również polscy czytelnicy, a to za sprawą tłumaczenia Doroty Dobrew. Polskie wydanie tej książki zawiera również piękne ilustracje Ewy Stiasny.  

Zdeněk Svěrák – wybitny czeski aktor, komik, scenarzysta oraz autor
książek. Jest niezwykle popularny w Czechach, gdzie jego książki trafiają na listy bestsellerów. W Polsce jest znany przede wszystkim z filmu Butelki zwrotne (powieść o tym samym tytule przełożył na polski Tomasz Grabiński). 

Ewa Stiasny – znakomita ilustratorka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektuje i ilustruje książki – ilustrowała m. in. opowiadania Toona Tellegena, Mikołaja Łozińskiego czy
Tydzień Konstancji Olgi Masiuk. 

Źródło tekstu i grafiki:
http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/ucieszki-cieszka-opublikowana-w-polsce/

|